Хеттрик на Преслав Йорданов не бе достатъчен! Берое подчини Пирин след фантастичен обрат (видео+галерия)

Невероятно драматичен двубой със седем гола изиграха Пирин и Берое от 1/16-финалите за Купата на България. Накрая тимът от Първа лига празнуваше след исторически обрат от 1:3 до 4:3 насред Благоевград. Десет минути преди края на срещата "орлетата" водеха с 3:1 след превъзходен хеттрик на Преслав Йорданов (5, 45, 66). Освен това домакините имаха подкрепата на своите фенове на стадион "Христо Ботев", както и психологическото предимство, тъй като гостите пропуснаха дузпа в 50-ата минута при резултат 1:2. Отличен Фал (81, 84) обаче изравни с два късни гола, след което спечели дузпата, която Макута реализира в 91-ата минута и прати заралии на осминафиналите. Именно Гаюс Макута пък бе точен и през първото полувреме за моментното 1:1 в 40-ата минута.

Домакините мечтаеха да отстранят един от лидерите в efbet Лига на стадион "Христо Ботев" в Благоевград. Опитният специалист на гостите Димитър Димитров пък искаше задължителен успех, след като тимът му стартира отлично сезона.
Уорън Фийни заложи на 10 от 11-те, които донесоха победата с 3:2 над Миньор (Перник). Единствено Александър Георгиев се завърна след наказание, като замени Архан Исуф. На вратата бе Франческо Руберто, Александър Дюлгеров, Александър Бастунов, Николай Бодуров и Стилиян Николов бяха защитниците, Конър Хендерсън, Красимир Станоев, Спас Георгиев, Джон-Кристоф Аийна и Станислав Манолев бяха халфовете зад Преслав Йорданов.
Херо направи три промени сред титулярите от 11-те, които започнаха при равенството 1:1 с ЦСКА-София на "Българска армия".

Джуниет Али, Крум Стоянов и Иван Минчев замениха Георги Ангелов, Александър Василев и Стив Фуртадо. Християн Василев бе вратар, а останалите полеви играчи, които започнаха мача, бяха Илиан Хасани, Мезаг, Алексадър Цветков, Макута, Алиун Фал, Октавио и Еривалдо.
Двубоят стартира отлично за "орлетата". Още в 5-ата минута Преслав Йорданов изправи публиката на крака. Таранът на домакините беше точен с глава, след като се възползва от подаване на Аийна и неразчетено излизане на вратаря Василев.
Постепенно гостите взеха инициативата, но играчите на Пирин бяха пределно мотивирани срещу най-силния си съперник от началото на сезона. Вратарят Руберто спаси вратата си в 19-ата минута, а след последвалия корнер Берое отново пропусна да изравни. В 22-ата минута Аийна с глава пък бе да сантиметри от втори гол за благоевградчани.
Малко по-късно Еривалдо удари гредата и пропусна да изравни. Той нахлу в наказателното поле, но силният му изстрел с левия крак се отби в дясната греда на Руберто. В 41-ата минута все пак голмайсторът на гостите Макоута изравни след хубава атака на Берое. Десетката на заралии се разписа с плътен диагонален изстрел за 1:1. Буквално секунди преди края на първата част Преслав Йорданов отново с глава матира Василев и Пирин си върна преднината.

Втората част започна с атаки на гостите, които получиха право да изпълнят дузпа в 50-ата минута, която Николай Бодуров бурно оспорваше. Зад топката застана Иван Минчев, но Руберто парира неговия изстрел и вдигна още повече настроението на трибуните. Веднага след това Берое поиска втора дузпа, но такава не бе отсъдена.

Последваха няколко опасни атаки на гостите, но при светкавична контраатака в 66-ата минута Преслав Йорданов наниза своя първи хеттрик за сезона. Манолев подаде на резервата Антон Карачанаков, който майсторски изведе деветката, а голаджията се разписа. Това бе гол №13 за Йорданов през този сезон, след като има 10 попадения в 10 мача от първенството.Домакините бяха много близо до победата, но и умората започна да си каза думата. Гостите атакуваха, а играчите на Пирин, които не се върнаха в защита, не бяха компактни. Това се оказа решаващо в 81-ата минута. Александър Цветков с хубаво подаване зад гърба на Бодуров изреде Фал, който надбяга защитата и стреля, а Руберто не успя да спаси и Берое намали.
Три минути по-късно отново Фал бе точен за 3:3, което прекърши играчите на Фийни. Този път резервата Лебон стреля след избита от защитата топката, кълбото рикошира в Стилиян Николов и попадна във Фал, който не сбърка и изравни.Мачът отиваше към продължения, когато Фал отново надбяга защитата и бе свален от Руберто в наказателното поле. Реферът Николай Йорданов пак посочи бялата точка. Този път зад кълбото застана Макоута, който хладнокръвно реализира и Берое празнуваше след фантастичен обрат.Пирин може да съжалява, че пропусна уникален шанс да продължи напред. Отборът показа, че в Благоевград ще е много трудно за всички във Втора лига и с този потенциал, който има тима, директно класиране в елита е повече от напълно постижима цел.
Берое пък показа характер и доказа, че е един от най-добрите отбори у нас, като продължава напред, след като се завърна в турнира с нов мач със седем гола. Преди година заралии отпаднаха на осминафиналите в Стара Загора с 3:4 от тима на ЦСКА 1948, който тогава бе във Втора лига.
ПИРИН - БЕРОЕ 3:4 (2:1)
1:0 Йорданов (5)
1:1 Макоута (40)
2:1 Йорданов (45+1)
3:1 Йорданов (66)