Киплимо спечели световната титла по полумаратон с рекорд на шампионатите

Угандиецът Джейкъб Киплимо спечели световната титла по полумаратон при мъжете в Гдиня. Той триумфира в Полша с нов рекорд на шампионатите - 58:49 минути. Киплимо стана и първият угандиец в историята, който печели световна титла в полумаратона. Сребърния медал заслужи кениецът Кибивот Кандие с 58:54 минути , за бронза се пребори етиопецът Амедеворк Велелегн с 59:08 минути.
Чептегей, който наскоро постави световни рекорди на 5000 и 10 000 метра, дебютира на дистанцията и се опита да стане едва вторият човек, спечелил световни титли в крос кънтри, на шосе и на пистата, но не успя да постигне това.
Първенството пропусна световният рекордьор в тази дисциплина и трикратен световен шампион Джефри Камворор от Кения.
На шампионата участваха 227 атлети (105 жени и 122 мъже) от 62 страни от пет континента (без участници от Австралия). Това беше първото глобално състезание във времето на ограниченията, свързани с пандемията от коронавирус.