Академик (Пд) надигра Черно море на старта

Академик (Пловдив) записа чудесна победа на старта на новия сезон в Национална Баскетболна Лига. Играчите на старши треньора Йордан Янков не оставиха шансове на Черно море Тича и излязоха като победители след 82:97 (22:25, 15:18, 29:31, 16:23) във варненската зала "Христо Борисов". Ключова за успеха на пловдивчани се оказа стрелбата от далечно разстояние. Академик отбеляза 16 от 33-те си опита от тройката, докато Черно море намери целта зад дъгата в само 7 от 29 случая.

След като почти цялата първа четвърт премина в игра "кош за кош", към края на периода Академик се отскубна на седем точки от съперника си след добри изяви на младежкия национал Томислав Минков. Александър Янев и Михаил Молдов обаче върнаха Черно море на само три точки дефицит след първите десет минути - 22:25.

Академик излезе напред с десет точки след минисерия от 3:9 за начало на втората четвърт - 25:35. Варненци отговориха на удара на съперника си и в рамките на няколко минути съкратиха разликата в резултата на четири точки - 31:35. Гостите обаче отново намериха правилния ритъм в играта си и задържаха шест пункта аванс на голямата почивка - 37:43.

В първите минути на третата четвърт гостите поддържаха разликата в резултата в рамките на 10-те точки, но коравите варненци не се даваха без бой и намалиха изоставането си до само три пункта при 3:15 минути до края на частта. Академик получи страхотна помощ от пейката от Антъни Гуджино, който укроти домакините с 10 поредни точки и помогна на отбора си да се закрепи на осем пункта актив преди началото на последната четвърт - 66:74.

В поледната част Гуджино, Васил Бачев и Адриян Секулов не позволиха на варненци дори да си помислят да скъсят разликата в резултата и помогнаха на тима си да потегли с победа в откриващия ден на сезона - 82:97.

Капитанът Васил Бачев реализира 20 точки, взе 6 борби и направи 5 асистенции за победата на тима си. Антъни Гуджино се включи силно от скамейката също с 20 точки плюс 5 борби, Обрад Томич добави 11 пункта и 9 овладени топки, а с 10 точки и 9 завършващи подавания се разписа Николай Титков.

Александър Стойков бе най-полезен за варненци с 21 точки и 5 асистенции, Александър Янев вкара 19 пункта и взе 9 борби, Милош Чойбашич се разписа с "дабъл-дабъл" от 12 точки и 11 борби, Лъчезар Димитров остави 11 точки, 5 борби, 6 асистенции и 5 отнети топки на сметката си, а Мартин Коцев се включи от пейката с 10 пункта и 6 завършващи подавания.

В следващия кръг Академик приема Рилски спортист, докато Черно море Тича гостува на Ямбол.