Арсенал още веднъж излъга Ливърпул с дузпи, Бернд Лено герой за "топчиите" (видео)

Арсенал се класира за 1/4-финалите на Купата на лигата, след като победи с 5:4 след изпълнение на дузпи Ливърпул на "Анфийлд". В понеделник мърсисайдци тотално надиграха "топчиите" на същия стадион, побеждавайки с 3:1 в дербито от третия кръг в Премиър лийг. Днес двата отбора бяха в доста променени състави. Ливърпул отново имаше много повече положения в редовното време, но веднъж гредата помогна на гостите след удар на Минамино, а след почивката Бернд Лено направи 4-5 много важни спасявания, с които доведе този двубой до дузпи. При тях Дивок Ориги и Хари Уилсън пропуснаха за Ливърпул, а Мохамед Елнени бе единственият изпълнител на Арсенал, който не успя от бялата точка. Така "артилеристите" успяха за втори път в рамките на малко повече от месец да излъжат мърсисайдци с дузпи, след като триумфираха по същия начин и в двубоя за Къмюнити Шийлд.
Мениджърът на шампионите Юрген Клоп бе направил девет промени в сравнение с мача за първенството. Единствено Вирджил ван Дайк и Мохамед Салах запазиха местата си. Новото попълнение Диого Жота, който дебютира именно срещу Арсенал и дори отбеляза първия си гол за мърсисайдци, започна за първи път като титуляр за Ливърпул.
Микел Артета пък предприе осем промени. Бернд Лено, Роб Холдинг и Гранит Джака запазиха местата си от двубоя в понеделник. Последният изведе отбора с капитанската лента.
Гостите създадоха първата голова опасност в осмата минута. Пепе бе изведен зад гърба на Неко Уилямс по левия фланг. Французинът подаде в наказателното поле към Себайос, който продължи към непокрития Нкетиа. Последният се забави и вместо да стреля веднага, тръгна да минава от външната страна на Андриан, който добре протегна ръка и предотврати опасността. Финалният удар бе много неточен.
Домакините отговориха с един добър шанс, който Жота осигури за Груич, но сърбинът не успя да нанесе добър удар и прати топката встрани.
До 44-тата минута двубоят бе изключително равностоен, като мърсисайдци имаха предимство по отношение на контрола върху топката, но пред двете врати не се случи нищо интересно. Играчите на Ливърпул все пак регистрираха един точен удар, който Къртис Джоунс отправи от 25 метра, но право в ръцете на Лено.

В последната минута на първата част Жота бе препънат на границата на наказателното поле. Домакините поискаха дузпа, но Кевин Френд бе сигурен, че фалът е отвън.

В добавеното време Лено изби удар с глава на Жота, след което топката стигна до Минамино. Японецът стреля от осем метра, но топката рикошира в напречната греда.
Ливърпул започна много по-добре второто полувреме. Бернд Лено обаче задържаше Арсенал в мача, спасявайки четири страхотни положения. Германецът извади два опасни удара на Груич и по един на Ван Дайк и Диго Жота.
В 69-ата минута и Адриан трябваше да показва класа при една от редките възможности за Арсенал през втората част. Холдинг засече с глава от шест метра центриране на Пепе, но испанецът успя да избие.
В добавеното време гостите поискаха дузпа, след като топката срещна ръката на Джеймс Милнър, който в този момент обаче падаше на терена. Наказателен удар правилно не бе отсъден и така редовното време завърши при резултат 0:0.
Джеймс Милнър изпълни безкомпромисно първата дузпа за домакините. Александре Лаказет стреля в обратния на Адриан ъгъл - 1:1. Жоржиньо Вайналдум прати топката под гредата за 2:1. Седрик Соареш изравни за Арсенал, въпреки че Адриан хвана ъгъла, но не успя да стигне до топката - 2:2. Такуми Минамино нямаше проблем от бялата точка за 3:2.  Елнени изпълни третата дузпа за Арсенал, но Адриан спаси. Веднага след това обаче и Лено спаси дузпата на Ориги. Мейтланд-Найлс бе хладнокръвен за 3:3. Къртис Джоунс отново даде преднина на Ливърпул. Пепе изравни за пореден път. Хари Уилсън пропусна шестата дузпа за Ливърпул. Уилок с много късмет отбеляза решаващия наказателен удар и прати Арсенал на 1/4-финалите. Адриан бе напът да спаси, но топката се промъкна под плонжа му.

Ливърпул: Адриан, Н. Уилямс, Р. Уилямс, Ван Дайк (61'-Гомес), Милнър, Груич, Джоунс, Уилсън, Минамино, Жота (76'-Вайналдум), Салах (61'-Ориги)