Григор се разправи с французин и прелетя във втория кръг на "Ролан Гарос" (видео)

Григор Димитров спечели категорично мача си от първия кръг на "Ролан Гарос" срещу французина Грегоар Барер. Поставеният под №18 в схемата хасковлия имаше загуба в единствения си двубой срещу днешния си съперник досега, но днес надигра 103-ия в света французин с 6:3, 6:2, 6:2 след 2 часа и 3 минути игра на Корт №14.

Мачът ще се запомни и с проблемите на Григор с тенис ракетите, които използваше, тъй като на няколко пъти му се наложи да ги подменя. Това обаче в крайна сметка не попречи на Димитров да надделее без особени трудности над съперника си, отмъщавайки си за поражението си от него по-рано тази година в Монпелие.

В следващата фаза Димитров ще срещне друг тенисист извън Топ 100 - заемащия 102-о място в ранглистата на ATP Андрей Мартин. Словакът срази със 7:5, 6:1, 6:2 португалеца Жоао Соуса.
Миналата година Димитров стигна до третия кръг в Париж, където отстъпи на шампиона от 2015 година Стан Вавринка (Швейцария) след три тайбрека - 6:7, 6:7, 6:7.

Първи сет

Двойна грешка на Димитров донесе две поредни точки за пробив на Барер още в първия сервис-гейм на българина. Първият брейкпойнт бе отразен, но при втория французинът пласира страхотен удар, на който хасковлията нямаше отговор и първият пробив в двубоя беше факт.

Барер също имаше трудности в първия си сервис-гейм. Той губеше с 15:40, но Димитров не се възползва. При първия брейкпойнт Григор опита неуспешна къса топка, а при втория направи слаб ретур. Последва двойна грешка на Барер и съответно трети шанс за връщане на пробива за Григор, но французинът все пак удържа подаването си и взе ранен аванс от 2:0. Григор бе доста по-убедителен във втория си сервис-гейм, но въпреки това се оттегли на първата почивка в мача с пасив в резултата - 1:2. Последва пробив на нула за Димитров и това означаваше равенство в резултата - 2:2, а не след дълго нашето момче за първи път от началото на срещата излезе напред при 3:2.

Нов пробив на нула позволи на Григор да поведе с 4:2 в резултата и лошият старт на мача бе напълно забравен. Следващият сервис-гейм на българина бе тежичък, като мина и през брейкпойнт за Барер, но все пак Григор се справи и се доближи до спечелването на първата част при 5:2. Барер прекъсна серията на противника си от 5 поредни гейма, но след това Григор започна много убедително гейма, в който сервираше за спечелването на сета. Димитров обаче допусна геймът да се усложни и от 40:0 се стигна до 40:40. Барер отразяваше сетбол след сетбол, но в крайна сметка се предаде и с 6:3 Димитров затвори първата част, която не започна никак добре за него.

Втори сет

Първото подаване на Григор във втората част също не мина леко. Димитров трябваше да спасява две точки за пробив, но българинът се справи и изравни за 1:1. В следващия гейм пък нашето момче притисна съперника си, който отрази една точка за пробив, но Димитров си извоюва втора такава. При нея Барер опита къса топка, но Григор демонстрира пъргавина и техника, достигна я и с отличен удар не даде шанс на съперника си - 2:1 с пробив за първата ни ракета. Последва доста слаб сервис-гейм на Григор и 29-годишният хасковлия се прости с аванса си - 2:2.

В петия гейм в сета Григор отново проби, а след това обърна подаването си от 0:30 и успя да затвърди брейка - 4:2. Проблемите при собствен сервис на Барер продължаваха и Григор се сдоби с нови точки за пробив. Брейкът в крайна сметка бе реализиран от хасковлията и авансът му в резултата във втората част вече бе смазващ - 5:2. С гейм на 30 Димитров сложи точка на спора в тази част и вече бе на сет от класиране във втори кръг.

Трети сет

При 1:1 в третия сет двамата тенисисти изиграха маратонски гейм, в който Димитров пропиля 4 брейкпойнта, но се сдоби и с пети шанс и този път не го пропусна. Неуспешна къса топка на Барер сложи край на този гейм и Димитров успя да реализира важния пробив, повеждайки с 2:1.

Григор продължаваше да доминира на корта и не след дълго поведе с 3:1 в резултата, а в следващия гейм бе на две точки от нов пробив. С някои отлични удари обаче Барер обърна подаването си от 0:30 и не допусна да изостане още повече в резултата - 2:3.

При 4:2 за Григор двамата изиграха доста дълъг гейм, в който Барер първоначално обърна резултата от 0:40, а Димитров иамше нужда от цели 7 точки за пробив, но в крайна сметка реализира важния брейк - 5:2. Сервирайки за победата, Димитров допусна известни колебания. В този гейм видяхме двойна грешка, чудесни изпълнения и ас от страна на Димитров, който се измъкна от 15:40 и още с първия си мачбол затвори мача.