Нефтохимик тръгна със загуба от Задруга в Шампионската лига (галерия)

Волейболният първенец на България Нефтохимик 2010 (Бургас) започна със загуба участието си в най-силния европейски клубен турнир - Шампионската лига за мъже.

50 Нефтохимик тръгна със загуба от Задруга в Шампионската лига
Момчетата на треньора Николай Желязков отстъпиха на домакините от австрийския Задруга (АйХ/Доб) с

1:3 (22:25, 19:25, 25:16, 20:25)

в първия си мач от турнира в Група D от 1-ия предварителен кръга на ШЛ, игран тази вечер в зала "Юфа Арена" в Блайбург.
Втората среща на бургазлии е още утре (28 септември) срещу руския гранд Динамо (Москва), с националът Цветан Соколов в състава. Срещата е от 20,00 часа българско време.
В продължение на шест дни от днес до петък (2 октомври) трите тима ще играят всеки срещу всеки по два пъти. Само победителят от групата ще се класира за втория квалификационен кръг на ШЛ. Другите два отбора ще продължат участието си на 1/16-финалите във втория по сила евротурнир – за Купата на CEV.
Първата част на срещата премина изцяло под контрола на домакините от Задруга, които въпреки усилията на Нефтохимик, спечелиха гейма без проблеми с 25:22. В началото на втория гейм бургазлии тръгнаха силно и поведоха с 9:5, но след това допуснаха обрат и в крайна сметка го загубиха с 19:25.
Австрийският тим продължи със силната си игра и в началото на третия гейм, като дръпна с 5:1. Шампионите на България, обаче, успяха да изравнят при 7:7 и дори да поведат с 8:7. Задруга отново дръпнаха шри 11:9, но Нефтохимик направи нов обрат до 14:13 в своя полза. Разликата набъбна до 19:13 благодарение на серия от сервиси на капитана Николай Николов, включително и няколко аса. В крайна сметка момчетата на Ники Желязков спокойно спечелиха гейма с убедителното 25:16 и намалиха изоставането си на 1:2.
Четвъртата част тръгна равностойно до 4:4, след което австрийците за пореден път поведоха първо с 6:4, а след това с 9:6. Задруга запази преднината си до 16:13, а след това дори я увеличи до 19:14. Нефтохимик се "вдигнаха на щурм" и намалиха пасива си до 20:22, но в крайна сметка Задруга спечели гейма с 25:20, а с това и мача с 3:1.
Изключителен двубой  за Нефтохимик изигра Николай Николов, който стана най-резултатен за тима с 15 точки (2 блока, 3 аса и 71% ефективност в атака), но неговите усилия не бяха достатъчни за победата.
Денис Карягин добави още 13 точки (1 блок, 2 аса, 67% ефективност в атака и 24% позитивно посрещане), но и това не помогна за успех.
За тима на Задруга Матю Пасалънт (3 блока и 57% ефективност в атака) и Максимилиан Ландфарер (1 блок, 3 аса, 45% ефективност в атака и 32% позитивно посрещане) реализираха 16 и 14 точки за победата.

НЕФТОХИМИК (БУРГАС, БЪЛГАРИЯ) - ЗАДРУГА (АЙХ/ДОБ, АВСТРИЯ) 1:3 (22:25, 19:25, 25:16, 20:25)