Пясъчният маратон "Вромос" прикова вниманието

На 12 септември по плажа на залива “Вромос“ намиращ се между Черноморец и Атия се проведе първото пясъчно бягане с маратонска дистанция в България. Форматът на пясъчното бягане се налага в последните години от различни организации, но цялостно трасе, което да включва 42,195 метрова дистанция, не беше включено в спортния календар.
Състезанието се проведе в различни дистанции, които да позволят на различно подготвени атлети да вземат участие и да премерят сили – детска дистанция от 1 км, 5 и 10 км, полу-маратон (21 км) и маратон (42 км).
25 Пясъчният маратон "Вромос" прикова вниманието
Първото място в надпреварата между децата (до 12 години) грабна Екатерина Стамова. Малко след нея финишира Мила Петкова. Бронзовия медал спечели най-малката участничка Бояна Пумпалова. И трите малки бегачки бягаха рамо до рамо с родителите си. Детското бягане бе поредната нагледна демонстрация за важността на личния пример във възпитанието на децата.
Най-късата дистанция в състезанието – 5,3 км, събра изключително атрактивни бегачи. Пръв сред мъжете финишира Илия Василев, познат на бегачите в Бургас и региона като майстор на босото бягане. Второто място извоюва една истинска жива легенда в спортовете за издръжливост – 64-годишният д-р Георги Гаврилов, който е редовен участник в планински ултрамаратони и състезания по планинско колоездене.
Елица Карагьозова грабна златото сред дамите бягащи 5,3 км. Сребърната медалистка – Дарина Чакърова, спечелилата бронза – Милена Бонева и четвърата – Венелина Янева завършиха изключително близко една от друга, като буквално секунди определиха разпределението на отличията.
Изключително атрактивна бе борбата в състезанието на 10,6 км. Бившият футболист Антонио Ковачев буквално се изстреля като куршум още от старта, запазвайки лидерската позиция през цялото време и финиширайки за впечаляващите 45 минути!  Не по-малко впечатляващо бе участието на сребърния медалист – Методи Михалев, пробягал дългата пясъчна дистанция за 50 минути, доказвайки за пореден път, че под прекалено масивната на вид мускулатура, може да се крие и впечатляваща издръжливост ! Изключително силно бягане направи и бронзовият медалист – Стефан Михов, финиширал минута по-късно. В тази група огромно възхищение предизвика  участието на 55-годишния Нейко Плачков, завършил на 4-тата позиция за впечатляващите 52 минути.
Десислава Стоянова участва на състезания в спортовете за издръжливост от по-малко от година, но това не й пречи да регистрира победа след победа, демонстрирайки огромен потенциал и възможности. Финиширайки за време от 52 минути, тя не само спечели златния медал сред дамите, но се класира и на престижната 5-та позиция в общото класиране (измежду всички мъже и жени) за дистанцията 10,6 км!
Калина Бъчварова за пореден път регистрира силно участие, спечелвайки сребърния медал, изправарвайки бронзовата медалистка Анна Пенева с по-малко от минута. Интересен факт е, че преди участието си в състезанието повечето участници в състезанията на 5 и 10 км са взели участие в седмичния старт на 5 КмРън Бургас.

Домакинът от гр. Черноморец – състезателят по триатлон Стоян Карастоянов показа, че у дома “и пясъкът“ помага. Не, че имаше нужда от помощ, защото очевидно бе изключително силно подготвен. Стоян се откъсна от групата още в началото, пробягвайки дългата дистанция за впечатляващото време от 1 час и 39 минути!
Сребърният медалист Николай Янакиев също бягаше с лекота и удоволствие. Резултатът му – 1 час и 47 минути, бе придружен с усмивка и изключително позитивно отношение по време на цялото бягане. Бронзовия медал извоюва един от най-опитните и запалени маратонци в Бургас – офицерът от Български Морски Флот - капитан Димитър Стоянов! Капитанът, както го наричат приятелите на бягането в региона, не само че пробяга трудната дистанция за 2 часа и 1 минута, но и като един истински мъж на честта донесе до финала множество различни по вид отпадъци, намерени по трасето. Четвъртият в класирането – Николай Грудов, финиширал 6 минути по-късно също спечели симпатиите на присъстващите, донасяйки до финала почти един чувал с различни отпадъци, също събрани по време на бягането му по трасето!
“Черешката на тортата“ в състезанието беше борбата на бегачите, приели предизвикателството да бягат 42,5 км по пясъка на плаж Вромос. За изненада на присъстващите лидерската позиция се разменяше между трима абсолютни дебютанти в бягането на дълги дистанции – Тодор Киряков, Пламен Пенев и Калоян Николов.
Най-опитният в групата – Милен Калчев, бягаше спокойно и предпазливо, знаейки че истинският маратон ще започне доста по-късно. Изявеният плувен маратонец и треньор по плуване – созополията Калоян Николов, пое лидерската позиция в състезанието, след като по-младите и неопитни Пламен Пенев и Тодор Киряков показаха сериозни признаци на умора и драстично забавиха темпото.
На половината от дистанцията умората личеше на лицето на Калоян Николов, но въпреки това той не се предаваше, борейки се за първото място. Милен Калчев все още изглеждаше свеж и състезанието вече имаше нов водач! След като дълго време водиха състезанието, младите надежди Тодор Киряков и Пламен Пенев вече бяха в ожесточена битка помежду си за бронзовия медал. Умората ги притискаше неумолимо, а оставаха още 16 километра до финала...  42-ри километър – финал за първия шампион на пясъчен маратон у нас – 47 годишният електроинженер от Бургас - Милен Калчев!
Не само, че го направи, но го направи да изглежда и лесно! 4 часа 58 минути и 24 секунди бяха необходими на созополската гордост в плуването – Калоян Николов, за да завърши изключително трудното състезание. Постижението му е ярък пример за това колко е важна волята за реализирането на резултати в тотално несвойствени дейности.  5 часа  15 минути и 20 секунди след началото на състезанието финишира и изненадата на маратон “Вромос“ – бронзовият медалист Пламен Пенев. За да стартрира Пламен достигна до залива Вромос с колело, тръгвайки от Бургас и изминавайки 30 км, а след края на състезанието той избяга и още 5 км!
След като водеше убедително в първата част на състезанието на младият Тодор Киряков му се наложи да се бори с много тежки мускулни схващания на краката. Преминаването му през финалната линия бе един от най-силните моменти в състезанието. Завършването бе триумф на волята и непримиримостта, като това му спечели симпатиите на публиката и останалите състезатели.
Екипът на клуба взе решение да се организира и дарителска кампания в полза на Христина Начева (
), която остава парализирана вследствие на автомобилна катастрофа, а необходимата сума за лечение (BMAC терапия) е 16,500 евро. По време на кампанията беше събрана сумата от 640 лв, като инициативата за набиране на средства ще продължи по време на всички други дейности, които се организират в рамките на проект “Функционално атлетическо развитие“ на клуба
Състезанието е част от Проект "Функционално атлетическо развитие" (НПИМД-Н2-Т3-009) на СК "Фар" - Бургас с вх.номер 09-00-1905/13.03.2020г, дог.25-00-51/26.06.2020г осъществяващ се с финансовата подкрепа на ММС във връзка с изпълнение на Национална програма за изпълнение на младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта за 2020 г.

Снимки: Иван Шишманов