Пет сета, обрат и Зверев е на първия си голям финал (видео)

Поставеният под №5 Александър Зверев се класира на първия си финал в турнирите от "Големия шлем". След полуфинала на Australian Open 2020 в началото на годината, сега Зверев направи следващата крачка. Той победи в първия полуфинал на тазгодишното Открито първенство на САЩ поставения под №20 испанец Пабло Кареньо Буста с 3:6, 2:6, 6:3, 6:4, 6:3. Зверев проспа първите два сета, но показа характер и направи първия обрат в кариерата си от 0:2 части. Така Саша Зверев записа втората си победа от два мача срещу коравия испанец, който вече имаше два тежки петсетови мача в турнира преди този. Вторият от тях беше на 1/4-финалите срещу канадеца Денис Шаповалов и продължи над 4 часа. Припомняме, че Кареньо Буста бе противникът на световния №1 Новак Джокович в двубоя от осминафиналите, в който се стигна до противоречивото дисквалифициране на сърбина от турнира. Испанецът вече имаше един полуфинал на US Open - през 2017 година, но сега не успя да подобри върховото си лично постижение в турнирите от "Големия шлем".

Зверев очаква на финала в неделя победителя от втория полуфинал, в който един срещу друг се изправят двамата може би главни претендента за титлата след изхвърлянето на Джокович от надпреварата - руснакът Даниил Медведев (№3 в схемата и финалист през 2019 година) и австриецът Доминик Тийм (поставен под №2 и финалист на Australian Open 2020, както и в последните две издания на "Ролан Гарос").

ПЪРВИ СЕТ

Зверев първи имаше възможността да реализира пробив. В третия гейм той си извоюва първия брейкпойнт в двубоя, но не се възползва. Оттук започнаха проблемите на 23-годишния германец, който загуби подаването си още в следващия гейм и това позволи на Кареньо Буста да поведе в резултата с 3:1. Испанецът затвърди пробива с убедителен гейм на 15 и авансът му набъбна на 4:1. В първия сет всичко в играта на испанеца се получаваше, като дори и системата за видеоповторения "Ястребово око" сякаш бе на негова страна. В същото време Зверев губеше увереност и допусна нов пробив, който позволи на Кареньо Буста да сервира за първата част при 5:1. В този момент Зверев се посъбуди, спечели два поредни гейма, но бе твърде късно за някакъв по-сериозен обрат в сета, който испанецът затвори в деветия гейм - 6:3.

ВТОРИ СЕТ

Вторият сет протече по подобие на първия. От самото му начало испанецът установи контрол върху събитията на корта, реализирайки пробив, който затвърди с гейм на нула - 2:0. Зверев бъркаше от сравнително лесни позиции и показваше неувереност, а съперникът му се възползва по най-добрия начин от това. Кареньо Буста реализира втори пореден пробив, а не след дълго и трети. Така той поведе с 5:0 в резултата в сета и Зверев бе изправен пред угрозата да загуби частта на нула. Кареньо Буста все пак трябавше да прибере геврека в джоба, тъй като Зверев върна един пробив, а после с гейм на нула направи изоставането си в резултата малко по-достойно - 2:5. Кареньо Буста обаче не допусна допълнителни усложнения и с 6:2 сложи точка на втората част.

ТРЕТИ СЕТ

Нещата започнаха да придобиват застрашителни размери за Зверев, но германецът не се бе предал, а бе готов за битка. Поставеният под №5 нанесе първия удар в третия сет, пробивайки за 3:1. Последва рибрейк за 29-годишния Кареньо Буста, но след това испанецът отново загуби подаването си - 4:2 за Зверев. Гейм на нула и германецът се отскубна напред при 5:2, а малко след това затвори частта с 6:3.

ЧЕТВЪРТИ СЕТ

Четвъртият сет също започна добре за Зверев, който още на старта на частта имаше брейкпойнт, но до пробив не се стигна. Брейкът все пак дойде, но в третия гейм и Зверев се оттегли на първата почивка в сета с аванс от 2:1. Германецът обаче не се възползва от момента, пропука се на собствен сервис след кратката пауза, а след това Кареньо Буста, макар и трудничко, измъкна петия гейм и вече бе напред в резултата - 3:2. Зверев все пак не се смути от това и набързо изравни за 3:3, като в шестия гейм сътвори и един от най-запомнящите се моменти от началото на двубоя - зрелищен удар между краката, с гръб към мрежата. Зверев проби в седмия гейм и с лекота направи резултата 5:3, а сервирайки за оставане в сета при 3:5, Кареньо Буста допусна изоставане от 0:40. Въпреки това испанецът някак удържа гейма и принуди противника си да сервира за 5:4. Германецът трябваше да се измъква от 15:30, но се справи и победителят в мача трябваше да бъде определен след изиграването на решаващ пети сет.

ПЕТИ СЕТ

След края на четвъртия сет Кареньо Буста поиска да се възползва от услугите на физиотерапевт, тъй като имаше физически проблеми, вероятно болки в кръста. След подновяването на играта испанецът бе пробит още в първото си подаване в петия сет. Нещата вече изглеждаха коренно различни в сравнение с картината от първите два сета, като Зверев затвърди пробива за аванс от 2:0 и все по-уверено вървеше към класиране на финала. Кареньо Буста успяваше да взима геймовете, в които сервираше, но не съумяваше по никакъв начин да затруднява Зверев в подаванията на германеца. Така се стигна до 5:3 за германеца и сервиращият Кареньо Буста не издържа. Испанецът отрази един мачбол с великолепен и смел печеливш удар от форхенд, но при втората точка за спечелване на мача се предаде и US Open 2020 има своя първи финалист при мъжете в лицето на Зверев.
Германецът заби 24 аса в продължилия 3 часа и 22 минути мач. Кареньо Буста пласира 4 аса и направи само една двойна грешка, а 8-те двойни на Зверев не му попречиха да се поздрави с победата. Германецът допусна много повече непредизвикани грешки - 57, при 43 за испанския му противник, но при уинърите предимството на Зверев бе смазващо - 71:37.
С победата си днес Зверев повтори постижение на Новак Джокович. Германецът стана първият играч от 2011 година насам, който прави обрат от 0:2 до 3:2 сета на полуфинал на турнир от "Големия шлем". Преди 9 години това стори Джокович срещу Роджър Федерер, отново на US Open. Тогава сърбинът спаси и 2 мачбола.