Приказен гол остави жива надеждата на Ботев (Пд) за евроквота (видео)

Ботев (Пловдив) има огромен шанс да играе в Лига Европа. "Канарчетата" се класираха на бараж за втория по значимост европейски клубен турнир, след като победиха с 1:0 тима на Черно море. Антонио Вутов (54) донесе ценния успех на "канарчетата" с приказен гол, който спокойно може да попадне в класацията за гол на сезона. Двата тима стигнаха дотук, след като елиминираха съответно Арда (Кърджали) и Етър с по 1:0, но Ботев направи предпоследната крачка към голямата цел - евроквота. Победителят от днешния сблъсък ще срещне отбора, който завърши на 3-о място в първата шестица във финалния бараж, който ще определи последния български участник в евротурнирите. В момента трети в класирането е отборът на Левски, но възможен съперници на "канарчетата" са също Славия и ЦСКА-София

Черно море вече игра един бараж за класиране за Европа през сезон 2017/18, но тогава във финала срещу Левски варненци претърпяха тежка загуба с 1:4 и не успяха да постигнат голямата си цел. Сега те не успяха да стигнат до решаващия сблъсък.

Преди днес "моряците" и "канарчетата" се бяха срещнали два пъти през сезона. В първия мач Черно море спечели с 2:0 във Варна, а в ответната среща в Пловдив нямаше победител - 1:1.

Статистиката също не беше в полза на Ботев. Пловдивчани нямаха гол на "Тича" над 7 часа. Последното попадение беше дело на Лъчезар Балтанов на 11 март 2017 г. Междувременно "канарчетата" нямаха победа над Черно море във Варна от 22 ноември 2015 година, като днес сложиха край на тези негативни тенденции.

Възпитаниците на Ферарио Спасов сложиха край на негативното си представяне в гостуванията. В четирите си визити за календарната 2020 година пловдивчани не стигнаха до успех. В същото време Черно море е доста стабилен домакин, като едва днес допусна загуба в последните си 9 мача на "Тича" - 5 победи 3 равенства и 1 поражение.

И двата отбора днес не бяха водени от своите наставници. Илиан Илиев е болен, а Ферарио Спасов е наказан и не беше на резервната скамейка.

Домакините имаха много проблеми в стартовия състав, който бе попълнен с юноши на отбора. По-рано днес стана ясно, че Исмаил Иса и Хантакиас са дали положителни проби за COVID-19. Така и двамата попълниха голямата група от "моряци", които трябва да спазват 14-дневна карантина. Митрович застана под рамката и пред него в защита Станчев, Стоянов, Янчев и Панов. Георгиев и Вуцов бяха опорните халфове, а Милушев и Курьор оперираха по крилата. Атаката водеше Денислав Ангелов, а зад гърба му действаше Радослав Златев.

Ботев също имаше доста проблеми преди днешния мач, като Александър Тонев и Лъчезар Балтанов са контузени, а Радослав Терзиев бе наказан. Така срещата започна Георгиев на вратата и Филипов, Бандаловски, Работов и Марин в отбрана. Костадин Ничев беше дефанзивен полузащитник, а пред него в средата бяха Неделев и Джонатан. Шопов и Бурбано започнаха на двете крила, а в атака отново беше Вутов.

В 4-ата минута тимът на Черно море първи погледна към противниковата врата. Шутът на Курьор от далечна дистанция обаче беше както слаб, така и неточен. Две минути по-късно "канарчетата" застрашиха вратата на Черно море много по-сериозно. Лазар Марин центрира от левия фланг, а Фабио Бурбано, Антонио Вутов и Тодор Неделев играха последователно с топката. Последният шутира по земя, което наложи намесата на Миодраг Митрович. Вратарят успя да парира удара, след което топката се отби в страничната греда и излезе в ъглов удар.

В 15-ата минута Станислав Шопов показа добра техника на границата на наказателното поле. Младокът подаде към Антонио Вутов, а юношата на Левски стреля силно към далечния ъгъл, топката обаче профуча покрай страничната греда и излезе в аут.

В 32-ата минута домакините можеха да поведат в резултата след неточност в действията на Филип Филипов. Бранителят на "канарчетата" загуби равновесие, което позволи на Курьор да стреля от няколко метра към далечния ъгъл. Янко Георгиев показа котешки рефлекс и успя да избие в ъглов удар. Секунди по-късно гостите от Пловдив имаха претенции за неотстъдена дузпа в тяхна полза. Антонио Вутов игра с топката, след което беше съборен в гръб от Стефан Станчев, но главният съдия Николай Йорданов не наду свирката. В 40-ата минута плътен шут на Тодор Неделев прелетя застрашително над напречната греда.

Второто полувреме започна с възможност за "жълто-черните". Лазар Марин засече с глава центриране на Тодор Неделев, но ударът му беше прекалено слаб и неточен. В 54-ата минута пловдивчани излязоха напред в резултата с изключително красив гол на Антонио Вутов. Топката достигна донякъде по късмет до юношата на Левски, който отправи мощен удар в далечния ъгъл. Шутът попадна право в сглобката и не остави абсолютно никакви шансове на Митрович за намеса.
В 76-ата минута Станислав Работов се превърна в герой за своя отбор. Младокът изчисти топката от голлинията след удар на Курьор. В 81-ата минута отново Курьор беше главният дразнител за защитата на "канарчетата". Негов шут в близкия ъгъл беше спасен от Янко Георгиев.