ЦСКА (М) дочака първи успех през 2020-а (видео)

Годината се преполови, а ЦСКА (Москва) най-после постигна първа победа за 2020-а. "Армейците" се наложиха с 2:0 над Спартак (Москва) в голямото дерби от 25-ия кръг на РПЛ и се доближиха само на точка от Ростов и Краснодар, но по-важното е, че отвориха разлика от 8 точки пред Спартак, който трудно ще се изкачи по-напред от шестото място до края на сезона.

Успехът беше важен за ЦСКА и в контекста на предишните два сблъсъка с "червено-белите". През есента дербито завърши 2:1 в полза на Спартак, а след това тимът на Виктор Гончаренко отстъпи на същия съперник и на 1/4-финалите за Купата на Русия.

Големият герой за "армейците" беше Никола Влашич. Хърватският национал откри резултата преди почивката, а в добавеното време на двубоя довърши символичните гости. Така ЦСКА сложи край на серията си от 7 мача без победа в първенството.
След разгромното поражение с 0:4 от Зенит Гончаренко подаде оставка и се прибра в Беларус, а срещу Динамо (Москва) отборът беше воден от Сергей Овчинников. Наставникът на ЦСКА обаче размисли и остана начело на тима, който все още има надежди да се класира за Шампионската лига.
Спартак можеше да поведе още във 2-ата минута, но Зелимхан Бакаев шутира покрай гредата. В 8-ата останаха съмнения, че Роман Зобнин е бил повален от Хьордур Магнусон в наказателното поле, но след намесата на ВАР дузпа не беше отсъдена. Защитата на ЦСКА действаше доста колебливо, но спартакоци не се възползваха.
В 27-ата минута Марио Фернандес напредна отдясно и подаде на Влашич. Хърватинът веднага стреля, а Александър Максименко не се намеси добре и от ръцете му топката отскочи в мрежата - 1:0. Малко по-късно стражът донякъде изкупи вината си за допуснатия гол с великолепна намеса след удар на Фьодор Чалов.
В началото на второто полувреме Зобнин беше близо до гола, но Игор Акинфеев показа високата си класа. ЦСКА отговори с пропуск на Константин Кучаев и силен шут на Влашич, блокиран от Самуел Жиго.
В 77-ата минута Зобнин удари без топка Иван Обляков и получи директен червен картон. Това не отчая футболистите на Доменико Тедеско и в самия край на редовното време пред тях се откри великолепна възможност за гол. Наил Умяров стреля в ъгъла, но Акинфеев изби в гредата, а Александър Соболоев закъсня за добавката.
За Спартак това беше четвърта поредна загуба срещу отбори от Топ 5 на класирането. Предишните три бяха от Ростов (1:4), Зенит (0:1) и Краснодар (0:1).
В следващия кръг "червено-белите" ще приемат новака Тамбов, а ЦСКА ще гостува на Ахмат.