Бургос изхвърли Андора и чака победа на Валенсия, за да продължи напред

Сан Пабло Бургос официално елиминира Андора от битката за полуфиналната фаза на Лига Ендеса, след като направи чудесен обрат и се наложи с крайното 88:86 (17:22, 23:31, 22:19, 26:14). Така победителите за момента заемат второто място в класирането в група Б с баланс 3-2, като единствено победа на Валенсия над Гран Канария зависи от продължаването им напред. Андора отпада с 2 победи и 3 загуби.

Двубоят предложи изключително равностойна игра и си личеше, че нито един от двата отбора не иска да отпада от битката за титлата. Играчите на Андора обаче първи нанесоха по-сериозния удар след три поредни тройки на резервата Давид Йелинек, дошли в края на първия период и оформили крайното 17:22 след първите 10 минути.
Серия от 0:12 за символичните гости даде първата двуцифрена разлика в мача при 23:34. Бургос смъкна дефицита си, но след това нови силни изяви на момчетата на Ибон Наваро увеличиха преднината на тима си на 16 точки, преди Тад МакФадън да закрие частта с тройка от центъра при 40:53.
През третата четвърт символичните домакини се събудиха и намалиха малка част от изоставането си, преди да властват на паркета в четвъртия период. Чудесни изяви на Драган Апич, Тад МакФадън и Феран Басас върнаха интригата в мача и оставиха всичко да се решава в последните минути на срещата.
Апич намали на 1 точка изоставане, а в следващото нападение отново той наниза, за да даде пункт аванс за Бургос - 82:81 с 1:40 до края. Начо Ювет изравни резултата за 83:83 с 38 секунди на таблото, но феноменална тройка на Басас даде триточкова преднина на Бургос при 15 секунди до края.
Много рисков пас към Джеръми Сенглин последва към съдийски сигнал за крачки, което до голяма степен реши развръзката в двубоя. Това обаче не се оказа точно така, тъй като нова тройка на Йелинек направи разликата 2 точки, а след това последваха два пропуска на Ясиел Риверо от линията за Бургос. Последната стрелба отново бе поверена на Йелинек, но той не успя да намери мрежичката и така отборът му напусна турнира при крайното 88:86.

Витор Бените наниза 23 точки за успеха на Бургос. Драган Апич се включи с 19 пункта от пейката, а Тад МакФадън и Феран Басас добавиха съответно по 13 и 10 точки. Давид Йелинек завърши с 19 точки за Андора, Франк Масенат и Деян Тодорович се отчетоха с по 12, а Джеръми Сенглин допълни с 10.