Локо (Пд) на исторически финал! Левски опита, но остана с пореден нулев сезон!

Носителят на Купата на България
Локомотив (Пловдив) ще защитава трофея си на 1 юли на стадион "Васил Левски". За първи път в своята история "смърфовете" се класираха на втори пореден финал в надпреварата, след като отстраниха Левски на полуфинала. Двата тима завършиха 0:0 на "Георги Аспарухов" в срещата-реванш. Първият
двубой "бяло-черните" надвиха противника с 2:0
, като с общ резултат
2:0
се класираха заслужено на финал, където ще срещнат ЦСКА-София или пък ще има
повторение на миналогодишния финал с вечния
съперник Ботев (Пловдив). Така тимът от "Лаута" може да стане първият отбор от 2009 година, който защитава златните си медали в турнира. Тогава това стори Литекс.
133 Левски - Локомотив Пловдив
Рекордьорът по отличия в Купата (25) - Левски, пък за 11-и пореден сезон остава с празни ръце, като подобрява своя антирекорд, след като допреди 11 години най-дългата пауза без отличие на "Герена" бе едва от три сезона. За голямо съжаление на столичани тъмните облаци надвесили се над клуба стават все по-гъсти, въпреки страхотните усилия на привържениците, които и в този мач бяха 12-ият играч. Те не спряха да пеят и подкрепят играчите в синьо под проливния дъжд, но и това не се оказа достатъчно, за да може любимците им да стигнат финал.
40 Живко Миланов се прощава със синята публика
Още
по-тъжната новина за 26-кратните шампиони
и обичащите клуба е напускането на Живко Миланов,
който изигра последния мач в своята кариера. Капитанът не успя да си направи подарък, но публиката го изпрати подобаващ
о, а той в свой стил не се предаде до последната минута, въпреки не отличното му физическо състояние. Накрая потъна в сълзи, след като беше принуден да каже "сбогом" на любимата игра поради здравословни причини, година преди края на неговия договор.
На стадион "Георги Аспарухов" срещата започна с преднина от два гола за "смърфовете"
, които спечелиха с 2:0 в първия мач на "Лаута"
. Домакините пък имаха нужда от подвиг, за да продължат да мечтаят за първи трофей от 2009 година.
Именно поради това капитанът Живко Миланов,
който днес обявяваше край на своята кариера
, изведе тима от първата минута. Освен него Янис Каргас, Холмар Ейолфсон и Иван Горанов бяха защитниците пред Георги Георгиев. Кали Тиам, който напуска клуба през другата седмица, бе опорен халф, а Станислав Иванов, Симеон Славчев, Паулиньо и Франко Мазурек бяха четиримата халфове зад Стайн Спиерингс. Именно нидерландецът водеше атаката на "сините", които имаха нужда от минимум два чисти гола, за да стигнат до продължения.
Наставникът Георги Тодоров остави Найджъл Робърта на пейката, а Станислав Костов и Дени Алар дори бяха извадени от групата.
"Сините" направиха четири промени от мача с ЦСКА-София (

3:3

), когато титуляри бяха Ивайло Найденов, Филипе Нашименто, Дени Алар и Найджъл Робърта.
Носителят на Купата Локомотив (Пловдив)
пристигна на "Герена" със самочувствие,
че може да се класира на втори пореден финал в надпреварата, след като надигра тотално своя противник в първата среща и взе комфортна преднина
.
Треньорът Бруно Акрапович заложи на схемата 3-5-2. Пред Мартин Луков бяха Динис Алмейда, Лукас Масоеро и Милош Петрович. Петимата халфове бяха Бирсент Карагерен, Петър Витанов, Йосип Томашевич, Парвиз Умарбаев и Лукас Салинас, докато капитанът Димитър Илиев и Анте Аралица водеха атаката.
Единствената промяна в състава от загубата с 0:1
от Славия преди няколко дни в
efbet Лига
бе връщането в игра на Петрович, който смени Акинсола Акиниеми.
Пред около 4000 зрители на мокрия терен домакините бяха по-активни. Не добро представяне на Каргас можеше да създаде неприятности на столичани в 15-ата минута. Първата възможност беше пред Спиеринг, който обаче беше изпреварен от Луков след подаване на Иванов. Това се случи в 21-ата минута. Именно младият Иванов пък пропиля първото чисто положение в 23-ата минута.
Талантливият футболист финтира противник, след което благодарение на рикошет топката остана в краката му, но той стреля слабо с левия крак извън вратата на гостите, въпреки че беше на пет-шест метра от вратата.
Каргас с глава също пропусна да застраши гостите. Постепенно дъждът стана все по-силен, което увеличи сблъсъците на терена. Кали Тиам получи жълт картон за остро влизане, а футбол все по-малко се играеше и фаловете зачестиха. "Бяло-черните" бяха видимо по-свежи и в 43-ата минута Георги Георгиев спаси домакините. Вратарят показа отличен рефлекс, избивайки удар на Бирсент Карагерен от няколко метра.
В последната минута на редовното време Паулиньо провали атака на Левски, а секунди по-късно защитник в синьо спря удар на Карагерен. Така първата част завърши 0:0.
Втората част започна при още по-силен дъжд и с две промени при домакините. Найджъл Робърта и Мартин Райнов замениха разочаровалите Спиерингс и Мазурек. Срещата беше прекъсната за няколко минути след димки хвърлени от сектор "Б".
В 64-ата минута страхотно спасяване на Луков запази резултата 0:0. Вратарят с отлична проява изби удар с глава на Паулиньо. Секунди по-късно защитник изби изстрел на Иванов от 6 метра, а след последвалото изпълнение на корнер Робърта с акробатичен удар беше спрян от Луков.
Централният защитник Каргас получи девети жълт картон и пропуска мачовете с Берое и Славия, увеличавайки проблемите пред Тодоров.
Последните минути отборът на Локомотив, който бранеше своята преднина на контраатака, атакуваше, но пропусна две възможности. Имаше и игра с ръка на Горанов, за която гостите протестираха. В 88-ата минута отново Луков спаси своя тим, след като Робърта стреля с глава под гредата. Минута по-късно Иван Горанов също пробва рефлекса на стража, който нямаше проблем.
Топката най-накрая влезе в мрежата на Луков и това се случи в 90-ата минута. Попадението на Каргас с глава обаче беше отменено на мига от Николай Попов, тъй като гръцкият защитник натисна с ръце Алмейда. Даденото шестминутно продължение обаче не се оказа достатъчно, за да стигнат поне до успех левскарите, които отпадат на крачка от финала.
Миланов се разплака, а
публиката на Левски го изпрати като герой. Защото е точно такъв в техните очи след 230 мача и 12 гола, три шампионски титли, три купи, три суперкупи на България, участие на четвъртфинал в УЕФА и участие в групите на Шампионската лига с екипа на "сините"
. Освен всичко друго юноша, сърцат и голям левскар.
В този миг Димитър Илиев и компания пък празнуваха с голямата агитка на гостите в сектор "Г", след като продължиха своята приказка в турнира за Купата на България, мечтаейки за втори пореден трофей. Пловдивчани се класираха на шести финал в своята история, като в първите четири останаха със сребърните медали, но пък през 2019 година записаха славна победа над "канарчетата".
14 Локомотив Пловдив на исторически финал
След седмица ще стане ясно дали отново ще има големи празненства на "Лаута". Със сигурност Акрапович ще остави част от титулярите да почиват с Лудогорец идната събота, докато Левски гостува в неделя на Берое, където ще търси точки в битката за второто място.

ЛЕВСКИ - ЛОКО (ПД) 0:0 (0:2 в първата среща, 0:2 общ резултат)