Триумф за Норвегия на старта на Световното, България с 24-о място в смесената щафета

Норвегия защити титлата си в смесената щафета на 4 по 6 км и така спечели първото златно отличие от Световното първенство по биатлон, което започна днес в италианския зимен център Антхолц. Марте Олсбу Рьозеланд, Тирил Екхоф, Тарей Бьо и Йоханес Тингнес Бьо изминаха трасето за 1:02.27.7 минути и завоюваха петата световна титла в историята за своята страна в тази дисциплина.

Норвежците, които са олимпийски сребърни медалисти от Пьончан 2018, използваха общо 7 допълнителни патрона и не допуснаха наказателна обиколка. Норвежците поведоха от началото на състезанието и не изпуснаха водачеството до края. За Норвегия това е 71-и медал от световни първенства в историята.

Домакините от Италия спечелиха сребърните отличия. Лиза Витоци, Доротея Вирер, Лукас Хофер и Доминик Виндиш останаха на 15.6 секунди след победителя с 6 допълнителни патрона и без наказателна обиколка. Тимът на Чехия направи страхотно състезание и завърши на трета позиция. Ева Пускарчикова, Маркета Давидова, Ондржей Моравец и Михал Кръчмар финишираха с пасив от 30.8 секунди със само два допълнителни патрона и без наказателна обиколка. В топ 6 завършиха още отборите Германия, Украйна и Русия.

Олимпийският шампион от Пьончан 2018 Франция, с голямата звезда Мартен Фуркад в състава си, остана на седмо място с изоставане от 1.08.6 минути с 9 допълнителни патрона и една наказателна обиколка. Французите бяха едва 18-и след първия пост, но до края Фуркад и Кентен Фийон Майе наваксаха малко пасива на тима.

Щафетата на България остана на 24-о място от 27 отбора. Даниела Кадева, Мария Здравкова, Владимир Илиев и Димитър Герджиков бяха затворени след втория пост, след като бяха с една наказателна обиколка и използваха 9 допълнителни патрона. Кадева въртя наказателен рунд още след втората си стрелба, Здравкова използва три допълнителни патрона, а Илиев изобщо не потегли в третия пост за тима.

Утре световното първенство по биатлон продължава със спринта на 7,5 км при жените.