Теодор Кабакчиев е лидер в Световния шампионат по Супер Ендуро!

Звездата на българското ендуро Теодор Кабакчиев (Екстрийм Рейсинг, КТМ) докосва титлата от Световния шампионат по Супер Ендуро на Международната федерация по мотоциклетизъм! В паметна за българския мотоциклетен спорт вечер в Будапеща (Унгария) родният талант постигна три победи в трите състезателни манша и взе пълен актив от 60 точки, които го изведоха на върха в генералното подреждане за сезона на клас "Джуниър" (пилоти до 23 години).

Подкрепян мощно от множество българи в зала "Ласло Пап" и цялата унгарска публика, Теодор Кабакчиев даде всичко от себе си, постигна втора поредна победа в Световния шампионат и показа, че е достоен за световното злато.

Подкрепяният от фирма "Еконт" български шампион се представи великолепно още в тренировките и квалификациите, като си осигури най-добрата стартова позиция с първо време в клас "Джуниър" - 45.209 секунди.

Във Финал I късметът беше на страната на Теодор. Той излезе трети след старта, впоследствие беше изпреварен от Адриен Жакон (КТМ, Франция), но бързо си върна позицията. На няколко секунди пред него битка водеха лидерът в генералното класиране на шампионата Леон Хентчел (Хускварна, Германия) и Тай Кулинс (ТМ, САЩ). В петата обиколка, минута и 30 секунди преди края на редовните шест, Хентчел падна, като препречи пътя и на Кулинс. Кабакчиев се възползва от подаръка и излезе напред, а до края с прецизно каране си осигури победата в манша. Тай Кулинс завърши втори, 8 секунди след българина, а третото място зае полякът Доминик Олсзови (КТМ). Хентчел пресече финала четвърти, с изоставане от близо 25 секунди, следван от Жакон.

По регламент, във Финал II състезателите потеглят в обратен ред и тези с най-добри времена от квалификациите са във втора стартова редица. Теодор се справи най-добре с тази трудност, взе от външната страна първия завой и излезе трети от втория, а основните му конкуренти Кулинс и Хентчел имаха проблеми и претърпяха падания. Още преди края на първия тур българинът вече беше начело и до края не позволи на никой да застраши първото му място. Габровецът направи такава разлика начело, че минута преди края на времето затвори с обиколка единият от съперниците си за световната титла Тай Кулинс. Хентчел се пребори за второто място, с пасив от 22 секунди, а трети отново завърши полякът Олсзови.

Финал III беше най-интересен. Теодор взе Холшот-а и поведе, но малко след това допусна грешка и беше изпреварен от Хентчел. След това двамата се „захапаха“ и си размениха водачеството няколко пъти. 24 секунди преди края на редовните шест минути Кабакчиев отново излезе пред Хентчел, а германецът в опита си да запази първата позиция допусна грешка и това означаваше трета поредна победа за българския шампион и общо пети спечелен манш от началото на сезона. Французинът Фабиен Поиро (Хускварна) завърши втори, а Хентчел пресече финала трети. Тай Кулинс отново имаше проблеми и остана 7-ми.

С пълен актив от 60 точки Кабакчиев спечели кръга в Унгария и отново изслуша българския химн на най-високото стъпало на почетната стълбичка. Хентчел остана втори с 45 точки, а Олсзови зае третото място с 43.

В генералното класиране българинът вече е лидер със 185 пункта, Хентчел е със 183, а Тай Кулинс – със 165.

Последният кръг от шампионата на планетата е на 14-ти март в Лодз (Полша) и там Кабакчиев ще излезе с червения номер на водач в шампионата.