Нова лекция и Байерн вече надушва първото място (видео)

Пета поредна победа приближи Байерн (Мюнхен) само на точка до водача РБ (Лайпциг) след по 19 изиграни срещи в Бундеслигата. Този път шампионите разгромиха Шалке 04 с 5:0 на свой терен, с което се възползваха от поражението на лидера от Айнтрахт (Франкфурт) с 0:2 по-рано през деня. Освен всичко баварците задминаха Лайпциг по голова разлика, което първо се гледа при равенство в точките. С пункт по-малко от Байерн е Борусия (Мьонхенгладбах), а след седмица Гладбах среща Разенбалшпорт, което дава шанс на мюнхенци да излязат начело. Шалке е пети, като изостава на 3 точки от Борусия (Дортмунд).

Отборът на Ханзи Флик нямаше никакви проблеми с “миньорите” от Гелзенкирхен и дори можеше да спечели още по-изразително. Роберт Левандовски беше точен за 1:0 още в 6-ата минута след грешка на вратаря Маркус Шуберт, в добавеното време на първата част Томас Мюлер удвои, в 50-ата Леон Горетцка покачи на 3:0, в 58-ата Тиаго Алкантара докара нещата до 4:0, а в 89-ата Серж Гнабри реализира за 5:0 след нов гаф на вратаря. Стражът на Шалке Шуберт носи вина за две попадения, но за сметка на това спаси поне три 100-процентови възможности. Най-близо “кралскосините” бяха до гол в 9-ата минута, когато рикоширала топка срещна напречната греда на вратата на Мануел Нойер.
Двата тима се срещнаха за юбилеен стотен път в елита. Байерн няма загуба от Шалке вече в последните 19 мача - 16 победи и 3 равенства.

Треньорът на домакините Ханзи Флик беше оставил на пейката Филипе Коутиньо, Серж Гнабри и новото попълнение Алваро Одриосола, който така и не влезе в игра. Иван Перишич отново получи шанс от първата минута, след като се беше справил отлично в предишния кръг.

Шалке излезе в предни позиции с взетия под наем Михаел Грегорич и Раби Матондо. Привлеченият от Барселона защитник Жан-Клер Тодибо си остана сред резервите. Александер Нюбел беше извън групата заради наказание.

И двата отбора започнаха активно и даже гостите първи отправиха опасен удар - чрез Суат Сердар във 2-ата минута. Веднага след това Роберт Левандовски засече с глава, но за Маркус Шуберт нямаше проблеми.

В 6-ата баварците излязоха напред в резултата. Томас Мюлер центрира от дясното крило, но вратарят Шуберт не прецени добре и не успя да улови кълбото, с което даде шанс на Левандовски да насочи топката в мрежата за 1:0.

Малко след това изстрел на Матондо се отби в напречната греда на вратата на Мануел Нойер.

В 11-ата минута Перишич за малко да удвои с шут по диагонала.

Мюлер започна да се радва за второ попадение в 18-ата минута, но то не беше зачетено заради засада на бившия национал.

Вторият гол на сметката на шампионите се размина като по чудо в 25-ата, когато Шуберт отби удар на Леон Горетцка от упор.

Още едно попадение на Байерн не беше признато заради засада - на Левандовски в 37-ата, като този път Бенжамен Павар беше зад последния.

В края на полувремето Шуберт се отличи с ново спасяване, но не можеше да стори нищо в добавеното време, когато Горетцка свали с глава към връхлитащия Мюлер и той нямаше как да сгреши - 2:0. Това беше неговото стотно попадение на "Алианц Арена". На почивката треньорите не направиха никакви промени.

В 49-ата Шуберт на два пъти показа класа при коварни шутове под гредата му - на Дейвид Алаба и на Тиаго Алкантара. Минута по-късно обаче Горетцка покачи на 3:0 с ножичен удар.

Тимът от Гелзенкирхен вече се беше предал и в 58-ата за Тиаго беше лесно да направи 4:0 след асистенция на Левандовски.

След това попадение темпото още повече спадна и двата отбора запиочнаха да чакат края на срещата.

В 89-ата смяната Гнабри шутира и Шуберт пак не реагира добре, като в крайна сметка кълбото отново се спря в мрежата му. Не е изключено на по-късен етап това да бъде записано и като автогол.