Хърватия е първият полуфиналист на европейското първенство по хандбал за мъже

Хърватия стана първият отбор, който и на теория си гарантира класиране за полуфиналите на европейското първенство по хандбал за мъже, което се провежда в Австрия, Швеция и Норвегия. Във Виена във втория кръг от втора групова фаза "шахматистите" се наложиха над Германия с 25:24.

На полувремето Хърватия изоставаше с 11:14, но с много организирана игра в защита успя да обърне хода на мача и да запише пета поредна победа на шампионата. Игор Карачич вкара седем гола за победителите, а Домагой Дувняк добави още пет. За Германия Уве Генсхаймер, Тобиас Райхман, Филип Вебер и Тимо Кащенинг реализираха по 4 попадения. Пета поредна победа постигна и защитаващият титлата си тим на Испания.

Иберийците се наложиха над домакина Австрия с 30:26 и само чудо може да ги лиши от участие във финалната четворка. До почивката мачът вървеше равностойно и Испания имаше преднина от само един гол при 17:16, но през вторите 30 минути класата на "Ла Фурия" бе разкрита напълно. Хорхе Пеня бе най-полезен за Испания с 6 гола, докато за австрийците Янко Божович приключи с 5 попадения. В последния мач за деня Беларус победи Чехия с 28:25.

Така класирането в Група 1 се оглавява от Испания и Хърватия с максимален актив от по 6 точки, пред Германия, Австрия и Беларус с по 2 точки и Чехия без актив. По-късно днес са мачовете от Група 2, в които Норвегия среща Швеция, Словения се изправя срещу Унгария, а Португалия е съперник на Исландия.