Българските национали по борба спечелиха още два медала на турнира в Истанбул

Още два медала спечелиха българските борци на силния турнир "Яшар Догу" в Истанбул. С титла триумфира Али Умарпашаев, който победи грузинеца Георги Сулава с 9:4 на финала в кат. до 74 кг на свободния стил. Преди това натурализираният у нас чеченец регистрира три победи - над Алимухамет Овезмирадов (Таджикистан) с 10:0, над Хаджумард Гаджиев (Азербайджан) със 7:4 и над Хаджимурад Омаров с 13:3. Това е трети медал за свободняците от надпреварата, след като ден по-рано Георги Вангелов (57 кг) взе златото, а Ахмед Магамаев (86) се окичи със сребро.

В отборното мъжете, водени от старши треньора Валентин Ангелов и неговия помощник Йордан Денев, се наредиха 4-ти с 82 т. Първи са азерите със 180 т., следвани от Турция със 159 т. и Грузия с 123 т.

При жените Мария Оряшкова стигна до първия си медал на международния тепих в борбата. Тя взе бронз при 76-килограмовите, след като в малкия финал победи с туш за 50 секунди Елфинур Яшар (Турция). Преди това на полуфинала петкратната световна шампионка по самбо загуби от една от най-титулуваните състезателки в категорията Ясемин Адар, световна и 4-кратна европейска шампионка. По-късно Адар стана първа в категорията.

Световната и двукратна европейска шампионка Тайбе Юсени обаче нямаше ден. Тя загуби на старта от европейската шампионка от 2018-а Елиф Жале Йешилърмак, (Турция) с 2:3 при 62-килограмовите и отпадна. Победителка в категорията стана настоящата номер 1 в света Айсулун Тинибекова (Киргизстан), която на финала тушира Татяна Омелченко (Азербайджан).

Така жените спечелиха общо 4 медала на турнира, като преди това злато взе Миглена Селишка (50), Биляна Дудова (57) се окичи със сребро, а Мими Христова (57) грабна бронза.

В отборното жените, водени от Петър Касабов, Стоян Петков и Мариян Недков, са трети с 82 точки. Първи са домакините със 190 т., а втори са азерките с 88 г.

Снимка: bul-wrestling.org