Хошу е първото голямо име за Шампионските серии на ФИНА

Катинка Хошу е голямото име сред първите обявени десет звезди, които ще вземат участие във второто издание на Шампионските серии на Международната федерация по плувни спортове (ФИНА). Миналата година желязната унгарка завърши втора в генералното класиране, прибирайки 123 хиляди долара.

Победителката Сара Сьостром още не е потвърдила дали ще участва. Шведската фурия заработи общо 148 хиляди долара от трите кръга, а в края на годината взе и големите пари от комерсиалната верига Международна плувна лига.

Сред другите изявени имена са още олимпийските шампиони Мат Гривърс (САЩ) и Дмитрий Баландин (Казахстан), както и Алиа Аткинсън (Ямайка).

Интересното е, че Хошу и американецът Мйкъл Андрюс (САЩ) са двама от тримата състезатели (третият е Адам Пийти), кото съдят ФИНА за опита да спре плувците от участие в Международната лига.

В шампионските серии участват само поканени от централата, по четирима в дисциплина, оформящи суперфинал.

Звездите са актуалният олимпийски и световен първенец (както и медалистите), настоящият световен рекордьор и лидерът в световната ранглиста и победители за Световната купа.

Първият прибира 10 000 долара, вторият 8000, третият 6000, а четвъртият 5000. Шампионите при щафетите си поделят 16 000. За световен рекорд се дават 20 хиляди.