"От скрина": 16 гола в един мач изстрелват Румениге към Байерн

"От скрина": 16 гола в един мач изстрелват Румениге към Байерн

Карл-Хайнц Румениге е считан за един от най-големите футболисти в историята. Започва професионалната си кариера в Байерн (Мюнхен) през 1974 година и печели всичко с баварския тим. Десет сезона по-късно нападателят е световна мегазвезда, а италианският колос Интер плаща 11 милиона дойчмарки за него – втората най-голяма трансферна сума по онова време. Тя е космическа в сравнение с парите платени от баварците за Кале в средата на 70-те години.

Легендарният голмайстор започва да рита топка край река Липе, където облича фланелката на местния Борусия (Липщат). По-късно същото прави и брат му Михаел Румениге, който също стига до Байерн. Кале от малък се показва като добър реализатор и хваща окото на находчиви съгледвачи. Голямата бомба е хвърлена в мач, завършил 32:0 за състава от Липшат. В тази среща Румениге буквално къса мрежата, вкарвайки цели 16 гола. Любопитно е, че въпреки силните игри, бъдещият двукратен носител на "Златната топка" не стига до юношеските гарнитури на ФРГ. Националният отбор отваря врати за стрелеца едва след преминаването му в гранда от Бавария.

Чули за силните игри на Румениге, шефовете на Байерн веднага пращат парламентьор в Липщат. По това време 18-годишният Кале чиракува в местен банков клон, където изучава тънкостите на банковото дело. Офертата от Мюнхен обаче променя хода на историята – бъдещият капитан на Западна Германия преминава при баварците срещу 8 хиляди марки. Първоначално обаче всички се съмняват, че това ще е следващата голяма звезда на "червените". В бъдещите 217 гола с екипа на Байерн не вярва и самият Франц Бекенбауер. "Не мисля, че от това ще излезе нещо сериозно", казва първоначално Кайзера.

Да, но не. Няколко години по-късно Румениге вече е ас на западногерманския футбол, спечелвайки куп отличия. Една единствена голяма купа се изплъзва на Кале през цялото време – световната. През 1978 година нападателят е част от Бундестима на Хелмут Шьон, претърпял крушение на световните финали в Аржентина. Периодът за Маншафта е преходен и Мундиал'78 се оказва несигурен мост между две големи поколения. След четири години Румениге влиза на световното в Испания с травма, която го измъчва през целия турнир. Това не пречи на Кале да завърши шампионата с пет гола, непосредствено след "Златната обувка" Паоло Роси, и да изведе колегите си до финала в Мадрид. Там обаче ФРГ отстъпва пред "Скуадра адзура".
Румениге остава със сребърен медал и през 1986 година. В Мексико обаче звездата е в залеза на кариерата си и играта му е в тон с тази на тромавия тим на Бекенбауер. Кале е и основна част от скандала с Кьолнската мафия, гръмнал след загубата от Дания в предварителната група. Той дори оприличава вратаря Тони Шумахер на Дон Вито от "Кръстникът", та се налага Кайзер Франц да гаси пожара пред медиите със завъртени обяснения.

Така един от най-големите германски футболисти не достига никога до световната титла. Другата болка на Карл-Хайнц е свързана със "Златната топка". След като получава второто си отличие от "Франс Футбол" през 1981 година, западногерманецът обявява, че иска да достигне Йохан Кройф. Митичният играч на Аякс е трикратен носител на "Златната топка" и Румениге мечтае да се изравни с него. Уви, Кале никога повече не попада в тройката за най-престижното индивидуално отличие във футбола.



За мнения, препоръки и идеи относно рубриката, моля пишете на: filip.drumchev@sportal.bg или в групата От скрина във Facebook

Последвайте каналите ни в:

Още от От скрина

Виж всички