Ливърпул дръпна с 11 точки пред Ман Сити, въпреки че Алисон усложни живота на мърсисайдци (видео)

Ливърпул се откъсна на 11 точки пред Манчестър Сити и Лестър, който играе мача си от кръга утре, след като победи с 2:1 Брайтън на "Анфийлд". Мърсисайдци играха много силно в първите 30-ина минути и поведоха с два гола на Вирджил ван Дайк (18', 24'), дошли след две асистенции от статични положения на Трент Александър-Арнолд. През второто полувреме "червените" действаха доста по-пестеливо, а груба грешка на Алисон в 76-ата минута направи последния 1/4 час на мача много сложен за домакините. Бразилецът заслужено бе изгонен, а веднага след това Люис Дънк (79') намали от последвалия пряк свободен удар след много дискусионна проява на главния рефер Мартин Аткинсън. До края имаше два-три нервни момента за мърсисайдци, но те издържа.

Юрген Клоп бе направил три промени в сравнение с двубоя с Наполи. Трент Александър-Арнолд, Жоржиньо Вайналдум и Алекс Окслейд-Чембърлейн започнаха на местата на Джо Гомес, Джеймс Милнър и контузения Фабиньо.

Четири бяха корекциите сред 11-те на "чайките" - Дънк, Бисума, Грос и Конъли бяха титуляри за гостите за сметка на Дъфи, Марч, Тросар и Мопе.
Атаките на Ливърпул се заредиха от самото начало. Мане и Салах пропуснаха по една добра възможност, а в 16-ата минута Мат Райън спаси много опасен удар по земя на Фирмино от 15-ина метра. В 18-ата логичното се случи. Трент Александър-Арнолд центрира много добре от фаул, а ван Дайк се извиси и много елегантно прехвърли с глава Райън - 1:0. Последваха нови две чудесни намеси на стража на Брайтън след удари на Фирмино и Мане.
В 24-тата минута комбинацията Александър-Арнолд-Ван Дайк отново доведе до гол. Десният бек центрира от корнер, а централният бранител засече на близката греда - 2:0.
В 36-ата минута Прьопер премина покрай Ловрен, след което стреля от границата на наказателното поле, но Алисон боксира. Секунди по-късно Люис Дънк пропусна страхотна възможност, след като бе изпуснат от отбраната на Ливърпул и от осем метра засече центриране на Бърн отляво. Бранителят на Брайтън обаче не намери добре топката и я прати встрани от вратата.
В самия край на първото полувреме Мане, Фирмино, Салах и Окслейд-Чембърлейн комбинираха много добре. Халфът стреля, но Райън спаси.
Ливърпул започна доста по-спокойно втората част. В 54-тата минута Дънк засече с глава центриране на Грос отляво, но топката премина встрани.
В 65-ата минута Окслейд-Чембърлейн пропусна страхотна възможност. Центриране на Робъртсън по земя стигна до него след рикошет, но ударът на халфа от 12 метра бе блокиран от Дънк. Малко след това Мане не успя да намери добре топката отблизо и стреля право в ръцете на Райън.
В 76-ата минута Алисон направи невероятна глупост, след като излезе извън наказателното поле, за да пресече дълго подаване към Тросар. Бразилецът обаче се забави и бе прехвърлен, след което спря полета на топката с ръка. Логично Алисон получи червен картон, а на вратата застана Адриан, който замени Окслейд-Чембърлейн. Докато испанският страж още бе до гредата и строеше стената, Мартин Аткинсън даде сигнал пряк свободният удар да бъде изпълнен. Дънк просто насочи по земя топката до дясната греда - 2:1. Въпреки протестите на мърсисайдци, голът бе зачетен.
В 87-ата Аарън Муй отправи силен удар от границата на наказателното поле, но Адриан изби. В самия край Адриан спаси слаб удар с глава на Грос, след което изпусна топката, но успя някак да я "прибере", преди Алзат да направи добавка. В крайна сметка Ливърпул издържа на натиска и спечели трите точки.