Славия пропусна да унизи трагичен Етър (видео)

Славия си тръгна с трите точки от гостуването във Велико Търново, след като победи Етър с 2:0 на стадион “Ивайло”. Мачът бе първи от програмата на 18-ия кръг в efbet Лига и противопостави два тима, които са далеч от най-добрата си форма и се намират във втората половина на класирането. Георги Йомов (5) даде аванс на "белите", а Илиян Мицански (27) удвои, но това е най-малкото, с което етърци се разминаха днес. Футболистите на Славия бяха пълни господари на терена и можеха да направят победата си доста по-изразителна, като веднъж и гредата спря “белите” при удар на Георги Йомов.

Отборът на Етър пък изигра доста слаб мач както в защита, така и в атака и поражението им е напълно закономерно. През седмицата напрежението в Етър достигна връхната си точка с боя между помощник-треньора Тодор Колев и крилото Иван Стоянов. Колев временно беше отстранен от поста си, а Стоянов е на резервната скамейка.

Добрата новина за домакините бе завръщането на десния бек Здравко Илиев, който изърпя наказанието си.

За Славия в предни позиции стартира Илиян Мицански. Ветеранът Дарко Тасевски връзваше играта в средата на терена и се представи блестящо, а по крилата Георги Йомов и Радослав Кирилов направиха труден мача за Крум Стоянов и Здравко Илиев.

В исторически план Славия нямаше победа като гост на Етър от 22 години. За последно “белите” спечелиха на “Ивайло” с 4:3 на 22 ноември 1997 година и това е най-резултатният мач между двата отбора във Велико Търново. Сега старши треньорът Златомир Загорчич се надяваше тази тенденция да бъде нарушена, въпреки че от другата страна бе неговият бивш съотборник в Литекс и националния тим Росен Кирилов.

Двубоят започна с едноминутно мълчание в памет на големия български актьор и приятел на футбола Стефан Данаилов. Още във втората минута Христо Иванов трябваше да се намесва след удар на Радослав Кирилов. Дарко Тасевски пусна подаване в наказателното поле към Георги Йомов, който пък извади към непокрития Кирилов, но ударът му попадна право в средата на вратата и в ръцете на вратаря.

Три минути по-късно обаче "белите" поведоха в резултата с гол на Георги Йомов. Дарко Тасевски се възползва от потресаващото подреждане в защита на Етър, пусна добро подаване към Йомов, а крилото стреля и отбеляза, въпреки че Христо Иванов успя да закачи топката.

В 16-ата минута Славия имаше отличен шанс да отбележи втори гол. Дълга топка прехвърли Здравко Илиев, а зад гърба му изскочи Радослав Кирилов. Крилото влезе навътре и шутира с десния си крак, но Христо Иванов улови. В 18-ата минута Крум Стоянов центрира блестящо от аутлинията в наказателното поле, където Даниел Младенов бе оставен непокрит. Голмайсторът на “виолетовите” засече с глава, но Георги Георгиев се отчете със страхотно спасяване с крак, а след това топката бе изчистена от защитата на Славия.

В 27-ата минута преднината на столичани бе увеличена с нов гол във вратата на Иванов. Този път Йомов бе намерен в наказателното поле, той пое с гърди, а Крум Стоянов подцени ситуацията, с което обърка своя колега на вратата Христо Иванов. Илиян Мицански изскочи от втора позиция и продължи топката в мрежата.

В 38-ата минута Крум Стоянов центрира на главата на Румен Руменов, който стреля с глава, но ударът му не затрудни Георги Георгиев. В 42-ата минута Ради Кирилов комбинира с Илиян Мицански, а последният стреля в Христо Иванов. Секунди по-късно Георги Йомов разтресе левия страничен стълб с мощен шут.

Слабата игра в защита на Етър можеше да доведе до трети гол във вратата на домакините още в началото на второто полувреме. Велковски нахлу отляво и върна отлично топката в наказателното поле, но двама от неговите съотборници се разминаха с топката. По-активните действия на "белите" продължиха в следващите минути, като най-деен бе Дарко Тасевски. В 62-ата минута Радослав Кирилов опита да центрира, но вместо това топката се насочи към вратата на Етър и Христо Иванов трябваше да спасява. Три минути по-късно Ради Кирилов отправи техничен удар към горния ляв ъгъл на вратата, който Иванов успя да парира с плонж.

В 74-ата минута резултатът остана непроменен след страхотна намеса на Иван Иванов. Ради Кирилов получи подаване в коридор, след което пусна успореден пас към втора греда където бе Георги Йомов. Иванов Иванов направи самопожертвователен шпагат на голлинията, за да не позволи топката да влезе във вратата за трети път. Минута преди края шут на Ради Кирилов бе уловен лесно от Христо Иванов.

В третата минута на добавеното време Милен Гамаков можеше да отбележи почетно попадение за състава на Етър. Бранителят на Славия нацели гредата на собствената си врата при опит да изчисти топката след центриране на Иван Стоянов от фаул.