Невероятен трилър в Лима прати в екстаз 40 милиона бразилци (видео + галерия)

Бразилският гранд Фламенго е новият господар на Южна Америка. Невероятен трилър в Лима прати бразилците на трона на Южното полукълбо за втори път в историята на колоса от Рио. Това стана след изключително драматичен успех с 2:1 над Ривър Плейт, след като до 89-ата минута "милионерите" водеха в резултата.
Два гола на Габриел Барбоса (89,90+2) обаче пратиха в екстаз 40 милиона бразилци, които чакаха този миг цели 38 години.

Около 80 000 зрители напълниха трибуните на стадион "Монументал" в столицата на Перу Лима и станаха свидетели на този исторически двубой. Както е известно, финалът за първи път се игра в един мач на неутрален терен, променяйки 59-годишната традиция на най-престижния клубен турнир в Южна Америка.

Така Фламенго е шампион на континента за втори път след 1981 година, като е на точка от това да запише подобно на периода на легендата Зико златен дубъл. Фла има 12 точки преднина пред Палмейрас и още другия уикенд може да спечели шестата си титла в Бразилия, която чака от 10 години.

209 Фламенго спечели Копа Либертадорес в драматичен финал срещу Ривър Плейт

Ривър Плейт вечно ще съжалява, че изпусна победата по изключително наивен начин, като направи повече от своя противник, за да не спечели петата си Копа Либертадорес и втора поред, която щеше да го направи едва втория клуб, който защитава трофея си в този век и третия правил това през последните 40 години.

С двете си попадения Габигол закръгли головата си сметка на 40 попадения през тази година с екипа на "червено-черните" от 59 мача, ставайки голмайстор на Либертадорес с 9 гола. "Имаме 40 милиона фенове. Ще играем най-вече за тях", заяви той преди два дни, а днес едно от водещите заглавия в бразилските медии бе: "Фла излиза на терена с 40 милиона сърца". Именно Менго е отборът с най-много фенове на локална територия в света.

Този тим на Фламенго написа златна страница в историята на клуба, като вече е в серия от 26 мача без загуба - 21 победи и 5 равенства, в които вкара 58 гола, а атомното нападение Габриел Барбоса (40) и Бруно Енрике (31) имат общо 71 гола през тази година.

Ентусиазирани бразилците започнаха по-активно, но в 14-ата минута шампионът излезе напред в резултата. Филипе Луиш сбърка в изнасянето на топката и зад гърба му беше изведен Игнасио Фернандес, който центрира на шпагат. Трима играчи на "червено-черните" не се разбраха, докато се опитаха да попречат на Суарес и топката попадна в Боре, който моментално стреля и взриви агитката на "червено-белите", която беше настанена зад вратата на Диего Алвеш. Колумбиецът вкара своето трето попадение в турнира през този сезон след тези, които донесоха победите на четвъртфинала и полуфинала.

Голът попари лидера в Бразилия и гласовитата торсида, които до края на първата част така и не успяха да се съвземат. По-опитният тим от Буенос Айрес контролираше събитията на терена, като не допускаше опасности пред Франко Армани.

В минутите до почивката Паласио в 36-ата минута с мощен удар от 22 метра се размина с втори гол, а малко по-късно и Алвеш спаси вратата си след поредната неточност на бразилската отбрана.

През втората част неизбежно играта стана по-открита, а в 57-ата минута невероятен пропуск попречи на Менго да изравни. Енрике проби и подаде към Габигол, който стреля в тялото на защитник от пет метра пред голлинията. Топката попадна в Евертон, който също стреля, но Армани спаси. Бразилците искаха дузпа, докато аржентинците скочиха на капитана на противника, че играта не е била спряна, докато техен футболист лежи в наказателното поле на Фла.

Гаярдо направи три промени, за да даде свежест на тима си, който играеше според плана на треньора.  Алварес, Лукас Прато и Диас влязоха в рамките на шест минути, а Боре, Фернандес и Каско напуснаха. "Милионерите" имаха все повече възможности да довършат съперника, който търсеше равенството, след като и опитният Диего се бе появил на терена. Бившият национал пробва един удар от въздуха, но топката мина далеч от целта.

Прато и Паласио пропуснаха да вкарат втори гол, около десетина минути преди края на мача. Хронометърът вървеше бързо за едните и бавно за другите, като Гаярдо се обърна към около 30 000 фенове на Ривър да бъдат 12-ия играч.

Те започнаха да скандират още по-силно пет минути преди края, но в 89-ата минута избухнаха феновете на Менго, след като Габигол възстанови равенството и върна надеждите за трофея. Той се разписа от три метра на празна врата след подаване на Де Араскаета.

Голът шокира Ривър, който допусна елементарна грешка 120 секунди след това и Габигол от 12 метра матира Армани за втори път, пращайки в нокаут аржентинците. Този път капитанът Пинола сбърка фатално.

Това се случи в 92-ата минута, голмайсторът беше санкциониран с жълт картон за събличането на фланелката си. Минута по-късно героят видя и червения цвят на картона, какъвто получи и Паласио за груб фаул.

Време вече нямаше и Фламенго беше новият шампион, а хиляди започнаха да плачат по трибуните. Едни от тъга, а други от радост, че стават свидетели на най-големия успех на любимците си от златните години на Зико.

Последва закачване на табелката с името на новия шампион, която ръководството на клуба помоли КОНМЕБОЛ да смени 48 часа по-рано, след като не им хареса как е изписано името на най-популярния клуб в Бразилия. Това, разбира се, беше направено моментално. Тя вече грее на купата, която беше в ръцете на Габигол и компания.

Интересното е, че Ривър остана без победа срещу Фламенго в Либертадорес - 2 равенства и 3 загуби. А Перу не носи късмет на тима с най-много победи в Либертадорес  - 171, тъй като загуби втори международен финал, след този в турнира Копа Судамерика през 2003 година срещу местния Сиенсиано.

“Милионерите” пропуснаха да станат и №3 по спечелени трофеи, изравнявайки Пенярол, доближавайки сънародниците си от Индепендиенте (7) и Бока (6), като останаха с 4, след като загубиха трети финал в своята история (1966, 1976) и прекъснаха положителната си серия от четири триумфа във финалите.

Фламенго се изравни с Крузейро и Интернасионал, като вече е само на един триумф от рекордьорите за Бразилия - Сао Пауло, Гремио и Сантос, които имат по три триумфа. Менго вече мечтае за световното клубно първенство, където ги чака Ливърпул, който обаче е прекалено силен в този момент. Именно "мърсисайдци" преклониха глава пред Менго във финала на междуконтиненталната купа през 1981 година.

Рекордните за надпреварата 169 държави излъчиха срещата, която стартира в 22:00 часа българско време. В 17:00 часа време в Аржентина и Бразилия, а още по-рано в Перу - 15:00. Всичко това, за да може най-важният клубен турнир в Южна Америка да има по-голяма гледаемост и да привлича още повече спонсори. Този сблъсък сам по себе си привличаше интерес, след като на над 50 милиона души (малко по-малко от общата бройка на феновете на двата тима) сърцето биеше с всичка сила вече няколко дни.
Както винаги във финалите обаче има един победил и един губещ. Този път не Буенос Айрес, а Рио де Жанейро няма да спи, а статуята на Исус Спасителя ще свети в цветовете на момента в Бразилия - червено и черно. Аржентина обаче има предимството пред Бразилия с трофеите в Копа Либертадорес - 25:19.

ФЛАМЕНГО - РИВЪР ПЛЕЙТ 2:1