Англия подобри рекорда от нашия мач и ще играе на десето ЕП (видео)

Отборът на Англия ще играе на десетото си Европейско първенство, след като спечели борбата в група “А” на квалификациите, в която е и българският тим. Тази вечер на “Уембли” тимът зарадва феновете си с гръмко 7:0 над Черна гора, с което подобри резултата от предишния сблъсък срещу нашия тим в София (6:0).

В другата среща от групата Чехия надви Косово с 2:1 и също ще дефилира на Евро 2020 като втори. Косоварите остават трети, но ще играят на плейофите заради силното си представяне в Лигата на нациите. В неделя, в мачове без значение, англичаните гостуват на Косово, а чехите идват в София.

Домакините от Англия изляха гнева си в първия половин час, след който водеха с 4:0. Капитанът Хари Кейн се отчете с хеттрик, по едно попадение вкараха Алекс Окслейд-Чембърлейн, Маркъс Рашфорд и Тами Ейбрахам, а защитникът на гостите Александър Шофранац си заби автогол. Това е петият случай в тези квалификации, в които англичаните реализират поне по 5 попадения. Нещастието да отнесе толкова попадения тази вечер се падна на вратаря на Левски Милан Миятович.

Тимът на Гарет Саутгейт се нуждаеше само от една точка, за да подпечата визитите за финалите през идното лято. Селекционерът заложи на Маркъс Рашфорд, Джейдън Санчо и Хари Кейн в атака, след като Рахийм Стърлинг остана извън групата заради нарушаване на дисциплината. Нападателят на Манчестър Сити скочи да се бие в столовата с Джо Гомес. Гомес също остана извън стартовите 11, но все пак се появи като смяна. Англичаните бяха с най-младия си отбор от 1959 г. насам - средна възраст 23 г. и 255 дни. Освен това за тях това беше юбилейна среща №1000.

За отбора на Черна гора това беше последна евроквалификация. Той остава на дъното в компанията на  България.

"Трите лъва" можеха да поведат още в 6-ата минута, но в последния момент Александър Шофранац пресече пас към оставения непокрит Хари Кейн.

Пет минути по-късно обаче домакините бяха безпощадни. Бен Чилуел подаде към Окслейд-Чембърлейн, който с мощен изстрел по диагонала матира Миятович за 1:0.

Малко след това съдиите подминаха игра с ръка на футболист на Черна гора в наказателното поле.

В 17-ата Рашфорд излезе сам срещу Миятович, но представителят на efbet Лига успя да спаси.

Минута по-късно обаче стражът на "сините" като че ли сбърка с опита си да излезе при центриране на Чилуел от фаул и Кейн с глава насочи топката в мрежата за 2:0.

Разгромът се очерта в 24-ата, когато ново подаване на Бен Чилуел завърши с ново попадение на Кейн.

Играчите на Черна гора бяха на крачко от гол в 27-ата след засичане на Марко Симич, но Джордан Пикфорд блесна с отличен рефлекс.

В 30-ата Миятович отново се намеси отлично, но при добавката Рашфорд не му даде шанс - 4:0. Петият гол светна на таблото в 37-ата минута, като и този път точен беше Кейн.

Втората част започна по-спокойно и до положение пред Миятович се стигна чак на 11-ата минута. Тогава вратарят спаси, а при добавката Мейсън Маунт реализира, но голът не беше зачетен заради засада на халфа на Челси.

В 57-ата минута Саутгейт даде почивка на Кейн, заменяйки го с Тами Ейбрахам.

Нов гол дойде в 66-ата, когато Шофранац си вкара топката в собствената мрежа. Секунди по-рано реферите не видяха игра с ръка на Санчо.

Седмото попадение стана факт в 84-ата, когато Ейбрахам заби дебютния си гол за "трите лъва".