Чой изпревари Караньотов на старта и записа победа на пистата в Долна Митрополия

На завършилия последен кръг от Републиканския ни шампионат на писта в Долна Митрополия, Плевен вече официално са известни имената на шампионите в отделните класове за 2019 година. Събитията на летищния комплекс бяха открити с уникален мото парад, в който се включиха над 200 мотоциклетисти от цялата страна, които дойдоха за съвместната благотворителна инициатива на Българската федерация по мотоциклетизъм и фондация "Движение на българските майки". Специално изработен постер с ликовете на шампионите и техните подгласници от всички класове беше направен, и пилотите се подписваха под своите снимки. Десетки души чакаха на опашка да получат по един плакат, като всички дарени средства ще отидат за нуждите на децата със синдрома на Даун.

115 състезатели от България, Турция, Румъния, Сърбия, Северна Македония и Гърция взеха участие в днешните състезания, които бяха изгледани от над 5000 човека публика.

Най-очакваният старт от феновете на мотоциклетния спорт беше този в SuperBike1000 където в поредна битка за първото място излязоха Ангел Караньотов (OVERDRIVE рейсинг, Дукати) и Мартин Чой (ЕКО BMW рейсинг, BMW), които бяха с разлики във времената от квалификацията в рамките на 24 хилядни от секундата! Караньотов потегли от първата позиция, но още на първия десен завой Чой го изпревари и завърши 12-те обиколки с предимство от 8.7 секунди пред Караньотов. На третата позиция финишира Иван Грозев (SB MOTO рейсинг, BMW). Като заслужен шампион за годината завърши Ангел Караньотов, благодарение на седемте си поредни победи в изминалите кръгове от календара. Втори със сребърния медал за 2019 в кралския клас е Мартин Чой, а трети Роберт Мурешан ( Румъния,Ямаха).

В клас SP125сс категорична победа записа Жулиета Ленкова- Апостолова (МСК Плевен, Априля), която се справи с конкурентите си и след 8 състезателни обиколки финишира пред Пламен Христов (МСК Плевен, Априля) и Боян Петров (МСК Плевен, Априля). Освен с днешния успех Жулиета може да се гордее и със спечелената шампионска титла за сезона. Втори в генералното класиране в SP125 е Пламен Христов, а трети Митко Митков (Мотомания.бг, Априля) .

При F600 първи стана Христиан Бузалковски (Северна Македония, Хонда), който завърши с аванс от 4.3 секунди пред Васил Кичуков (Зедмото, Сузуки) и на 12.1 сек от третия Михаил Иванов (ЕКО BMWрейсинг, Хонда). За сезона в този клас шампион стана Янислав Димитров (Мотомания.бг, Хонда). Със сребърния медал за 2019-а е Павел Драганов (Троян мото клуб, Ямаха), а бронзовото отличие си завоюва Асен Лилов (МСК Плевен, Хонда).

Християн Христов (MSC BG POWER, Кавазаки) в F1000 затвърди отличното си представяне през сезона, като освен успеха днес с 4.9 секунди пред Валентин Георгиев (Зедмото, Сузуки) и на 5.4 секунди от Ненко Стаменов (МК Боляри,Кавазаки), Христов стана и носител на златния медал за сезона. Втори за годината е Алекс Исмаил (Зедмото, Ямаха), а трети с бронза е Валентин Георгиев (Зедмото, Сузуки).

В SuperSport600 много силно представяне през годината и завършвайки сезона с победа записа Милен Георгиев (КИДА Моторспорт, Ямаха). Милен успя да изпревари в 8-ата обиколка Фуркан Ерълмаз (Турция, Ямаха) и пресече финала с аванс от 5 секунди пред турския състезател. Трети завърши Йонел Паскота (Ямаха, Румъния). Георгиев върна след 7 години шампионската титла в този клас за български пилот и заслужено получи много аплодисменти на подиума за награждаване. Втори за сезона е Пламен Петров (Зедмото, Ямаха), а бронзовото отличие е притежание на Йонел Паскота.

В клас "Скутери" победа днес за Иво Михайлов (Зедмото, Пиаджо), втори Алекс Николаев (МСК Плевен, Пиаджо), трети финишира Пламен Христов (МСК Плевен, Априля).

Много емоции и настроение по трибуните донесоха състезателите в mini bike 50, които караха за първи път в състезание на писта. Осем пилота с 50 кубикови машини даваха газ в продължение на 6 минути и 2 допълнителни обиколки. С успеха от Долна Митрополия си тръгна Пламен Христов, който изпревари с почти минута Емил Андреев и Димитър Христов.

В предпоследния кръг на BMU European SuperMoto Championship 2019 се проведоха състезателни маншове в Junior (65 и 85сс), както и в OPEN.

Радостин Михайлов (Несебър мото, КТМ) и Баран Кочаман (Турция, КТМ) си размениха по една победа в маншовете. В първия Кочаман успя до последните метри удържи натиска на Радостин и да спечели, но във втория Михайлов категорично го победи и се качи на първото място за награждаване с 47 точки. Трети с 40 точки е Живко Иванов (Диана рейсинг, КТМ). При най-малките SM65 и в двата манша успех за Енис Байрамов (50 точки, Несебър мото, КТМ). Втори пресече финала Никола Досев (44 точки, НСА Моторспорт, КТМ), докато с третото място и 40 точки към Турция си тръгна Сечен Тиназ (КТМ).

Майкъл Иванов (НСА Моторспорт, Хускварна) и днес на СуперМото в клас OPEN показа, че се намира в перфектна форма и записа двоен успех в маншовете. По едно второ и трето място си размениха Янко Ташев (МСК Ридо Самоков, ТМ) и Александър Георгиев (МСК Плевен, КТМ). Заради победата във второто пробягване Георгиев стана втори, а Ташев се качи на третото място за награждаване.

Следващият последен кръг на BMU European SuperMoto Championship ще бъде на 12 и 13 октомври в Драма, Гърция.