Позорът на Спартак (М) няма край - пета поредна загуба (видео)

В последен мач от 12-ия кръг на руската Премиер лига Краснодар победи с 2:1 Спартак (Москва) и се нареди до другите три тима, които оглавяват класирането с по 26 точки - Зенит, Локомотив (Москва) и Ростов. Маркус Берг (3') и Сергей Петров (20') вкараха головете за "гражданите", а за гостите от столицата се разписа Джордан Ларсон (45').

Това беше пета поредна загуба за Спартак в шампионата и отборът вече е само на две точки от зоната на изпадащите. Двата тима завършиха с по 10 човека след червени картони на Кайо Панталeао от Краснодар в 88-ата минута и Георгий Джикия от Спартак в добавеното време.

След загубата от Оренбург преди седмица ръководството на най-популярния руски клуб уволни Олег Кононов, но дебютът на неговия временен наследник Сергей Кузнецов не донесе желаната промяна. Срещу себе си Спартак имаше разярените "бикове", които в четвъртък допуснаха второ поредно поражение в Лига Европа, но в първенството успяват да компенсират кадровите си проблеми и да стоят в групата на лидерите.

Наставникът на домакините Сергей Матвеев заложи в предни позиции на ветераните Берг и Ари. Дмитрий Стоцкий и Магомед-Шапи Сулейманов действаха по двата фланга, а в средата на терена си партнираха Кристофер Олсон и Руслан Камболов.

Спартак стартира с много променен състав, като сред титулярите място намериха рядко използваните от Кононов Лоренсо Мелгарехо, Резиуан Мирзов, Жано Ананидзе и Наил Умяров. На вратата за прът път през сезона застана Артьом Ребров вместо Александър Максименко. Заради травма двубоя пропусна Роман Зобнин, а Айртон също не попадна в групата за мача.

Краснодар притисна съперника от самото начало и поведе още в 3-ата минута. Сулейманов центрира от корнер, Алекс Крал се размина с топката и Маркус Берг се възползва - 1:0. Гостите претендираха, че шведът е играл с ръка, но такава нямаше. Малко след гола Ари направи двама защитници за смях, но в последния момент Иля Кутепов изчисти с шпагат.

Спартак пропусна голям шанс да изравни в 15-ата минута, когато Кристиан Рамирес подари топката на Николай Расказов, той центрира към Мелгарехо, а парагваецът от около пет метра уцели гредата. В 18-ата Берг остана очи в очи с Ребров, но стреля в аут. В 20-ата нямаше кой да спаси гостите. Сергей Петров беше оставен напълно непокрит в наказателното поле и безпроблемно удвои преднината на Краснодар.

Рамирес и Аалександър Мартинович пропуснаха добри възможности за домакините в следващите минути, а в края на полувремето спартаковци се активизираха. В 44-ата минута Ананидзе стреля силно, Матвей Сафонов спаси, а после Урош Спаич изпревари притичалия Ларсон. Секунди по-късно шведът все пак стигна до гол. Подаването беше на Мирзов, а синът на Хенрик Ларсон отблизо опъна мрежата.

Второто полувреме не предложи толкова интересни моменти. В 66-ата минута Сулейманов от чиста позиция шутира в аут, а в 74-ата Джикия се размина с изравнителен гол. Напрежението се покачи в края, когато първо Кайо беше изгонен за втори жълт картон, след като фаулира Мелгарехо, а дълбоко в добавеното време Джикия си изпусна нервите и също видя червения цвят.

След паузата за националните отбори Краснодар ще гостува на намиращия се в криза Динамо (Москва), а Спартак ще е домакин на Рубин.