Нови подаръци и голове в края провалиха България в Дъблин (видео+галерия)

Националният отбор на България записа поражение с 1:3 от Ейре в контрола, играна на "Авива Стейдиъм" в Дъблин. Тимът на Красимир Балъков беше изцяло променен, като не заслужаваше поражение, но отново подари няколко гола на противника, както беше на "Уембли". Така отборът записа четвърто поредно поражение под ръководството на Бала и девети пореден мач без успех. Алан Браун беше точен в 56-ата минута, след като се възползва от грешка на Христо Иванов. Ивелин Попов изравни от дузпа в 67-ата минута. Кевин Лонг с глава в 82-ата минута върна преднината на домакините, а Иванов отново допусна грешка. Джеймс Колинс в 86-ата минута също се разписа.
"Трикольорите" останаха без победа и след шестата си среща в Дъблин, където вече имат три поражения и три равенства.

27 Ейре - България

Селекционерът Красимир Балъков бе направил цели девет промени в стартовите 11 от мача с Англия на "Уембли". Както е известно, "трикольорите" отстъпиха с 0:4 в европейската квалификация преди няколко дни. Бала пусна двама пълни дебютанти от първата минута - Христо Иванов и Георги Пашов, а дебютиралият в Лондон Даниел Младенов също за първи път стартира от първата минута с националната фланелка. Пламен Илиев, Страхил Попов, Николай Бодуров, Георги Сърмов, Васил Божиков, Ивелин Попов, Вандерсон, Марселиньо и Галин Иванов бяха оставени на пейката, като единствено Антон Недялков и Кристиян Малинов отново започнаха от първата минута. Именно защитникът на Лудогорец пък за първи път беше капитан на националния отбор.

"Лъвовете", които нямаха победа в осем поредни мача, излязоха в схема 5-4-1, която преливаше в 4-3-3.

Пред 37-годишния вратар Иванов в защита действаха Пашов, Кристиян Димитров, Недялков, който бе преместен в центъра на отбраната, и Иван Горанов. Централен защитник играеше и Симеон Славчев. Халфовете бяха Кристиян Малинов, Георги Миланов, който се завърна в тима след дълга пауза, докато Николай Димитров - Хичо и Даниел Младенов бяха на двата фланга. Божидар Краев водеше атаката.

Селекционерът на домакините Мик Маккарти направи пък цели 10 промени от мача с Швейцария преди пет дни на същия този стадион. Единствено халфът Конър Хурихейн започна, но този път играчът на Астън Вила играеше ляв защитник.

Николай Димитров беше изпреварен в петата минута, секунда преди да нанесе удар. Кристиян Димитров с глава от корнер не успя да уцели вратата. Домакините отвърнаха с два удара на Хоган и Алън Джъдж, но без да затруднят Иванов, който показа самочувствие в първите си минути с националната фланелка. Добра атака на "лъвовете" завърши само с удар след изстрел на Младенов и рикошет в защитник на "зелените.

Домакините нямаха много идея как да стигнат до голови положения срещу подредения състав на гостите. Чак в 44-ата минута остро центриране на Къртис се превърна в удар към вратата на Иванов, който плонжира и изби, а след това хвана топката.

На почивката Ивелин Попов замени Миланов, който не успя да покаже най-добро от себе си през първите 45 минути. Попето бе получил лентата от Недялков в съблекалнята, като през второто полувреме той бе капитан. В 53-ата минута Недялков намери с отлично подаване в коридор връхлитащия Горанов, който центрира добре към Младенов. Играчът на Етър стреля и защитник изби, топката се върна в него и той отново стреля, но пак защитник спря топката, като родните национали имаха претенции за игра с ръка.

Две минути след това Попов показа класа и с добро подаване изненада защитата, но Николай Димитров не се довери и пропусна да излезе сам срещу вратаря.

В 56-ата минута България допусна нов нелеп гол в своята врата. Удар на Къртис от 17 метра беше избит лошо от Иванов, който беше изпреварен след това от Хоган. Десетката на домакините подаде на празна врата на Браун, който пък без проблем реализира.

Вандерсон и Васил Божиков смениха Недялков и Н. Димитров. Последваха няколко по-добри минути за Ейре, но в 66-ата минута Иван Горанов се пребори добре за топката в наказателното поле на "зелените" и намери Краев, който беше повален от Игън. Реферът посочи бялата точка, а Ивелин Попов със силен шут вкара своя 16-и гол за България. Капитанът на "лъвовете" се изравни със селекционера Балъков и друга легенда - Тодор Диев, като тримата делят 14-та позиция във вечната ранглиста по този показател.
Пробив на Кирил Десподов и негов удар беше спрян от защитник пред вратата на Ейре. Двамата треньори направиха много смени, като Васил Панайотов дебютира, а Георги Терзиев също влезе.
В 82-ата минута след центриране от корнер домакините стигнаха до нов гол преднина. Този път Иванов тръгна да излиза, но не прецени топката, като остави вратата си празна и на задната греда Лонг с глава се разписа. Попадението стресна българите, които допуснаха и трети гол.

Попадението дойде в 86-ата минута, когато най-добрата атака на "зелените" в мача завърши с нов гол във вратата на Иванов. Този път негов автор беше пълният дебютант Колинс, който засече от въздуха центриране отляво. Той намери топката в непосредствена близост до голлинията, без да има съпротива на вратар и защитници. Всичко това означаваше четвърта загуба за Бала начело на тима, а в последната минута домакините пропуснаха и четвърти гол.

"Трикольорите" тотално разочароваха всички с представянето си в европейските квалификации в група "А" и до момента имат 3 загуби и 2 равенства и само 2 точки в актива си. Това на практика означава, че тимът е с миминални шансове да се добере до едно от първите две места в крайното класиране в групата и по този начин да намери място на Евро 2020.

Добрата новина обаче е, че отборът има шанс да стигне до еврофиналите по друг път и той минава през Лигата на нациите. При определно стечение на обстоятелствата (б.а. ако Финландия или Норвегия се класират директно за европейското), "Лъвовете" може да получат шанс да играят в баража за Евро 2020. Самият Красимир Балъков призна, че се надява именно на тази възможност и вече ще работи с отбора с мисъл за евентуалното участие там. Именно поради той даде даде шанс на почти всички повикани, за да знае дали може да разчита на тях. Интересното е, че специалистът беше недоволен от смените, които решили изхода на мача, тъй като отстъпвали на противника.

Лошата новина за националния селекционер е, че той днес направи антирекорд и стана първият треньор в историята, който дебютира начело на България с четири поредни загуби. Под негово ръководство вече допуснахме поражения от Чехия (1:2), Косово (2:3) и Англия (0:4). Сега предстои гостуване на Черна гора, след което домакинства на Англия и Чехия в последните мачове от квалификациите.

ЕЙРЕ - БЪЛГАРИЯ 3:1
1:0 Къртис (57)
1:1 Попов (67-дузпа)