Левски опита до последно на "Ивайло", но Етър спря и "сините" (видео+галерия)

Отборът на Левски не успя да победи Етър в гостуването си от втория кръг на efbet Лига. Пред около 9000 зрители двата тима завършиха 0:0 на стадион "Ивайло", като гостите могат да съжаляват, че пропуснаха да запишат четвърта поредна победа под ръководството на Петър Хубчев. Равенството е първо за Хубси начело на столичани след трите поредни успеха. 26-кратните шампиони направиха два страхотни пропуска. Първо голмайсторът до момента през сезона Давиде Мариани пропиля отличен шанс в 42-ата минута, а след почивката и Дени Алар се размина с попадение в 70-ата минута. Тогава обаче Христо Иванов показа прекрасен рефлекс и спря дебютиралия в родното първенство австриец, които търсеше първи гол в елита ни.

Над 3000 фенове на "сините" подкрепяха гостите, които се опитваха 98 минути да стигнат до трите точки, но така и не можаха да пробият добре подредената отбрана на домакините, които играха в схема 4-5-1. Причината да се играе толкова дълго бе заради запалени димки в началото на втората част, прекъснали двубоя за няколко минути. Накрая Левски игра заедно на терена с Алар, Костов, Стаси Иванов, Мазурек и Мариани, но въпреки това чисти положения не бяха създадени. Етър пък постигна второ поредно равенство срещу гранд в България и с актив от две точки, може да работи спокойно и със самочувствие преди сблъсъка на "Тича".

В 82-ата минута първият асистент на Станислав Тодоров Мартин Димитров спря Иван Горанов с несъществуваща засада, след като бранителят и Алар останаха сами срещу един бранител и Иванов.

Това вече е минално, а "сините" нямат много време да гледат назад, тъй като в сряда пътуват за Кипър. Там в четвъртък столичани гостуват на АЕК (Ларнака) в първи мач от втория предварителен кръг на Лига Европа.

65 Етър (Велико Търново) - Левски

Наставникът на гостите Петър Хубчев направи

само една промяна в стартовите 11

, като остави извън титулярите Станислав Костов, а на негово място дебютира в стартовия състав Здравко Димитров.

Бившият селекционер на България заложи на останалите десет титуляри, които започнаха срещите с Дунав

в Русе

(

4:1

) и

Ружомберок (2:0)

.

Милан Миятович бе на вратата, а в защита бяха капитанът Живко Миланов, Янис Каргас, Нуно Рейш и Иван Горанов, докато Кали Тиам, Мартин Райнов и Давиде Мариани бяха халфовете, а швейцарецът бе този, които трябваше да подпомага с Паулиньо и Димитров Станислав Иванов, който водеше атаката.

Огромна агитка на столичните се изсипа в Търново, за бъде до своите любимци още от загрявката до последната минута.

Треньорът на "виолетовите" Росен Кирилов дебютира на стадион "Ивайло"

със същите 11, които донесоха точката

на "Българска армия" срещу ЦСКА-София (

2:2

). Пред вратаря Христо Иванов в защита бяха Здравко Илиев, Артьом Артюнин, Александър Дюлгеров и Крум Стоянов. Румен Руменов и Красимир Станоев действаха зад Даниел Младенов, Йордан Апостолов и Светослав Ковачев, докато Флорент Боджадж водеше атаката.

Националният селекционер Красимир Балъков наблюдава срещата от ложите на родния му стадион. Както е известно, той води "виолетовите" до месец юни. Легендата на българския футбол гледа срещата в компанията на помощник треньора на Лудогорец Станислав Генчев, спортния директор на "сините" Ивайло Петков, изпълнителния директор на столичани Павел Колев и друга футболна легенда Пламен Гетов.

Във втората минута Горанов проби и центрира остро, но Иванов спаси. Две минути по-късно Ковачев, който по-рано проби през Горанов, се възползва от грешка на Тиам и изпроси картон на Рейш. Португалецът го фаулира на границата на наказателното поле. Артьом Артюнин стреля в стената.

Агитката на домакините запали факли и димки под козирката на Сектор "А".

В 12-ата минута Горанов беше изведен отлично от Райнов, след което центрира, но вратарят Иванов изби топката в тялото на Стаси Иванов, но за късмет на домакините топката излезе в аут.

В 24-ата минута гостите пропиляха добра възможност на контраатака. Димитров при опита си да финтира бранител прати топката към Стаси Иванов, който изпревари Христо Иванов, но избяга от вратата и подаде към Мариани. Осмицата на столичани обаче стреля слабо в ръцете на стража на търновци.

Гостуващата агитка също запали димки в част от сектора.

Минута по-късно Левски спечели корнер след далечен изстрел на Мариани. При последвалото центриране Паулиньо завърши с нов шут, но без да затрудни опитния вратар.

Постепенно домакините станаха по-активни, като Ковачев не успя да се възползва от грешка на гостите. Преди това Рейш игра неволно с ръка и Апостолов поиска дузпа, но получи само ъглов удар.

В 42-ата минута Мариани направи най-сериозния пропуск преди почивката. Димитров премина двама противници и изведе набралия скорост Иванов, който нахлу в наказателното поле и центрира на задната греда, където връхлитащият Мариани не успя да уцели добре топката от пет метра и да даде аванс на гостите. Бранител на "виолетовите" му попречи да види топката, но пропускът си беше много сериозен.

Втората част започна с опасност за Етър, но Апостолов не успя да се възползва от грешка на Тиам, като стреля далеч от целта. Многобройната агитка на гостите запали множество димки, като срещата трябваше да бъде прекъсната за няколко минути, тъй като видимост на терена буквално нямаше.

Двубоят беше подновен в 52-ата минута. Каргас стреля над гредата с глава, след което последва ново пирошоу от гостуващия сектор.

Рейш с глава не успя да нанесе удар, а Никола Колев замени Апостолов. В 65-ата минута Димитров, който беше ритнат лошо от Стоянов, бе заменен от Дени Алар. Австриецът направи дебют в родното първенство, а в 70-ата минута можеше и да вкара своя първи гол в елита на България. Той подаде на Горанов, левият защитник нахлу и центрира към тарана, който от три метра стреля с десния крак, но със страхотно спасяване Иванов запази вратата си суха.

Португалецът Рейш отново пропусна с глава в 74-ата минута, а в същото време Франко Мазурек замени Тиам. Опитният Иван Стоянов замени Ковачев, който се раздаде много. В 82-ата минута Горанов беше изведен зад защитата и подаде на свободния Алар, но реферът отсъди засада, каквато нямаше, тъй като Артюнин покриваше левия бранител. Аржентинският плеймейкър на гостите получи жълт картон за груб фаул, с който спря опасна атака на "болярите".

Хубчев пусна и последния си коз Станислав Костов, който смени неубедителния Паулиньо. Мариани пък изненадващо пробва изстрел от 40 метра, който мина далеч от рамките на вратата. Гостите атакуваха без много идея с толкова офанзивни футболисти заедно на терена, но не спряха да търсят победата.

Така въпреки осемминутното продължение Левски не успя да стигне до гол за първи път този сезон, но хубавата новина за столичани е, че не допусна гол в трети мач от старта на сезона.

Именно поради това и феновете изпратиха тима с аплодисменти. Защото е видимо, че класа липсва в редиците на столичани, но не и желание и раздаване на 100% от всичките избраници на Хубчев.

Равенството остави "сините" на трето място с четири точки, докато лидерите Черно море и Лудогорец имат пълен актив от шест точки. "Болярите" са на осмо място с две спечелени точки, но те имат тежестта, че са срещу Левски и ЦСКА-София.

Другата седмица натоварената програма на Левски продължава с мач за Лига Европа в Ларнака, след което с първото домакинството в шампионата срещу Ботев (Пловдив) в понеделник, докато Росен Кирилов ще се опита да търси нова точка срещу водещ отбор - Черно море във Варна.