Аржентина набира скорост, предстои суперсблъсък с Бразилия

Аржентина е вторият полуфиналист на Копа Америка. "Гаучосите" победиха с 2:0 Венецуела след голове на Лаутаро Мартинес с пета в 10-ата минута и резервата Джовани Ло Селсо в 75-ата. В спор за място на финала отборът на Лионел Скалони ще се изправи срещу домакина Бразилия, който елиминира Парагвай след дузпи.

Аржентинците се възползваха по-добре от шансовете си, макар че преди втория гол имаха доста трудни моменти. Във втори пореден мач отборът не допусна попадение и това със сигурност е повод за оптимизъм.

Лионел Меси и компания бяха крайно неубедителни в груповата фаза, но успехът над Катар им осигури място в директните елиминации. Венецуела стигна до мача на "Маракана" като втори в група "А". Тимът на Рафаел Дудамел не допусна загуба, въпреки че беше в компанията на Бразилия.

Венецуела трябваше да излезе без никакъв страх срещу именития си съперник, който победи с 3;1 в контрола в Мадрид през март. На върха на атаката започна Хосе Саломон Рондон, а по двата фланга в халфовата линия ще действаха Йон Мурийо и Дарвин Мачис. Двойка централни защитници бяха Джон Чансельор и Луис Маго.

Аржентиците стартираха с Лаутаро Мартинес и Серхио Агуеро в предни позиции, а Меси бе малко зад тях. Тримата в средада на терена бяха Маркос Акуня, Леандро Паредес и Родриго де Паул. Сред резервите останаха Пауло Дибала, Анхел Ди Мария и Джовани Ло Селсо.

Медиите в Аржентина отбелязаха със задоволство, че Меси за първи път е пял националния химн преди мач.

За "гаучосите" това бе първи мач на "Маракана" от загубения финал срещу Германия на Мондиал 2014. Те можеха да поведат още в 3-ата минута, когато Агуеро шутира от малък ъгъл, но Вилкер Фаринес изби в корнер. Аржентинците изпълниха няколко ъглови удара в началото и при един от тях Херман Пецейя остана напълно непокрит, но се изненада и не овладя топката.

Логичното се случи в 10-ата минута след поредния корнер. Лошо избитата топка попадна на крака на Агуеро, той стреля по диагонала, а Лаутаро Мартинес технично отклони с пета и направи безпомощен стража на Венецуела.

След гола играта доста се изнерви и реферът Вилмар Ролдан набързо вдигна три жълти картона. Той прибегна и до намесата на ВАР след удар на Меси, блокиран от защитник на Венецуела. По слушалката обаче съдията получи информация, че не е имало игра с ръка. Венецуелците също поискаха дузпа след пробив на Мачис и контакт с Хуан Фойт, но арбитърът даде сигнал играта да продължи.

В 30-ата минута пред Янхел Ерера се откри шанс да стреля от удобна позиция, но той се забави и Николас Отаменди предотврати опасността. В 36-ата Агуеро извърши грубо нарушение срещу Чансельор, но се размина без официално предупреждение.

В края на полувремето напрежението отново се покачи, но не заради някакви интересни ситуации пред някоя от вратите, а защото футболистите продължиха да са прекалено агресивни и Ролдан показа картони и на Акуня и Рондон.

Аржентина започна на високи обороти и втората част, а Лаутаро Мартинес нацели гредата след хубав пас на Паредес. В 56-ата минута Дудамел смени Луис Маго с Йеферсон Сотелдо и това направи играта на Венецуела по-офанзивна. Аржентинците пък тактически се прибраха в половината си и изчакваха възможност за решителна контраатака. С тази идея Лионел Скалони извади голмайстора Мартинес и пусна Ди Мария.

В 64-та минута Фойт повали футболист на Венецуела в наказателното поле и реферът отново прибегна до ВАР, но въпреки това не посочи бялата точка. "Гаучосите" все повече изпускаха инициативата и в 70-ата минута Армани се озова сам срещу Франко Армани, но той не загуби самообладание и спаси.

Четвърт час преди края груба грешка на Вилкер Фаринес доближи Аржентина до полуфинала. Венецуелският вратар изпусна топката след шут на Агуеро, а влезлият малко по-рано в игра Ло Селсо притича и я довкара в мрежата.

В оставащите минути за "албиселесте" стана по-лесно, макар че Армани трябваше да се намесва още веднъж, след като Рондон отправи удар с глава. Ди Мария пък не се възползва от добро подаване на Меси в наказателното поле.

Аржентина вече мисли за полуфиналите, а там съперник ще е другата велика сила на Южна Америка - Бразилия. Мачът, който цял свят ще иска да види, е във вторник в Бело Оризонте.