Полша удари Доминиканската република в луд мач и докосва финалите в Лигата на нациите (видео + снимки)

Полша победи Доминиканската република с 3:2 (25:18, 25:20, 23:25, 22:25, 17:15) и само на теория може да загуби 6-ото място на Волейболна Лига на нациите при жените. Двата тима направиха много оспорван и зрелищен мач, който държа в напрежение зрителите в корейския град Гоян повече от два часа и половина.

Полякините доминираха категорично в мача до края на третия гейм, когато бяха на 2 точки от победата при 23:19. Доминиканките успяха да измъкнат частта, след като забиха 6 поредни точки за 25:23, след много силна игра и удължиха мача. Те за втори път направиха обрат в четвъртата част, вкарвайки двубоя в тайбрек.

В решителния 5-и гейм "Дружина полска" поведе с 14:12 и отново имаше затруднения, допускайки островитянките да стигнат до мачбол при 15:14. Все пак европейският отбор успя да реализира последните 3 точки и да постигне 9-а победа в "Лигата на нациите".

Диагоналът Малвина Смажек заби 34 точки са победата. Тя получи 78 вдигнати топки, почти колкото останалите съотборнички. Магдалена Стисяк добави 24 точки за Полша.

Звездата Брайелин Мартинес изобщо не влезе в игра за Доминикана. Бетания де ла Круз завърши с 19 точки, а Гайла Лопес с 14 точки. Втората реализаторка на карибките Йинейри Мартинес се появи на полето в средата на третата част и имаше огромен принос за съживяването с 13 точки.

Така Полша вече има 9 победи и 26 точки с оставащ мач срещу аутсайдера, но и домакин на групата Република Корея. Япония е със 7 победи и 21 точки и има нужда от два чисти успеха, днес срещу корейките и утре срещу доминиканките, за да запази теоретичните си шансове за финалната шестица.

В битката е Белгия, която има същия актив като Япония и има мачове срещу силните отбори на Бразилия и Италия в Анкара.