Един гол стигна на Русия срещу Кипър (видео)

Русия се утвърди на второто място в група "I" на евроквалификациите. Алексей Ионов беше точен в 38-ата минута и донесе минималния успех с 1:0 срещу Кипър. Мачът се игра на препълнения стадион в Нижний Новгород. Руснаците събраха 6 точки и са най-близо до лидера Белгия (9 т.), а кипърците са предпоследни в класирането с едва 3 т.

Преди няколко дни Русия постигна най-убедителната си победа в исторически план - 9:0 срещу Сан Марино, докато Кипър отстъпи драматично с 1:2 при гостуването си на Шотландия.

Селекционерът на "Сборная" Станислав Черчесов заложи на схемата 4-3-3, като в предни позиции действаха Артьом Дзюба, Алексей Ионов и Антон Миранчук, а сред резервите останаха Фьодор Чалов, Фьодор Смолов и Алексей Миранчук. В средата на терена си партнираха Роман Зобнин, Александър Головин и Магомед Оздоев. Георги Джикия и Андрей Семньов пък бяха двамата централни защитници пред Гилерме.

За Кипър на върха на атаката беше Пиерос Сотириу, подпомаган по фланговете от Андреас Авраам и Антони Георгиу.

Головин отправи първия опасен удар към вратата на гостите, а след това Дзюба засече с глава центриране от корнер, но прати топката в аут. Руснаците постепенно се ориентираха, че е най-добре да атакуват по фланговете и създадоха доста положения след центрирания. В 17-ата минута Дзюба отново стреля с глава, но право в ръцете на Урко Пардо.

В средата на полувремето грешка на кипърския страж доведе до голямо разбъркване, но Марио Фернандес не се възползва от шанса да открие резултата. Гостите от Острова на Афродита също имаха възможност да вземат преднина. Това стана в 30-ата минута, когато Сотириу се оказа непокрит и отправи удар с глава, но над напречната греда.

В 36-ата минута отново Фернандес пропусна от добра позиция, но в 38-ата Русия успя да поведе. Зобнин копна топката към набралия скорост Фьодор Кудряшов, а неговото центриране намери на перфектна позиция Ионов и той опъна мрежата.

Ионов можеше да вкара и втори гол в 50-ата минута. Съотборникът на Ивелин Попов в Ростов технично стреля покрай Пардо, но не уцели вратата. Домакините правеха всиччко възможно да решат мача колкото се може по-бързо, но на два пъти Дзюба не успя да нанесе достатъчно силен и точен удар.

В средата на втората част кипърците се активизираха, както го сториха и в Глазгоу, когато също губеха с 0:1. Те обаче разчитаха само на центрирания, които не затрудняваха защитата на Русия. В състава на домакините Алексей Миранчук замени брат си Антон и усили халфовата линия.

До края руснаците пропуснаха още няколко положения, най-чистото от които се откри пред Дзюба в последните минути. Таранът на "Сборная" стреля от упор към Пардо, но той някак успя да спаси.

Тимът на Черчесов показа добър футболи зарадва феновете си с втора поредна домакинска победа. През септември предстои гостуване на Шотландия, което до голяма степен може да реши битката за второто място в групата.

Кипър за пореден път няма никакви амбиции за нещо повече от това да затруднява съперниците си у дома.