Очаквайте в 13:00 - Фернандо Каранга с първа награда след завръщането си в България

Италия съкруши Гърция с три гола за 10 минути (видео)

Италия показа класа при гостуването си на Гърция и се наложи с 3:0. Всички попадения паднаха още до почивката, а след убедителния успех съставът на Роберто Манчини поведе еднолично в група "J" на квалификациите за Евро 2020 с актив от 9 точки.

Съотборникът на Кирил Десподов в Каляри Николо Барела откри в 23-ата минута, а в следващите 10 минути Лоренцо Инсиние и Леонардо Бонучи отказаха "елините".

Италианците започнаха квалификациите с две домакински победи срещу Лихтенщайн и Финландия, в които вкараха осем безответни гола. "Адзурите" знаеха, че ако вземат трите точки и в Атина, ще се утвърдят като безспорен лидер в групата. Гърците пък се надяваха с успех днес да изместят италианците от първото място. Те обаче нямаха победа над "Скуадра адзура" от 1972 година, когато се наложиха с 2:1 в контрола.

Съвсем според очакванията селекционерът на домакините Ангелос Анастасиадис заложи на състав, в който акцентът бе поставен върху защитата. Тримата централни бранители бяха Костас Манолас, Сократис Папастатопулос и Димитриос Сиовас, а в предни позиции се разчиташе на Димитрос Коловас и Йоргос Масурас.

Италианците бяха без контузения Джанлуиджи Донарума и на вратата застана Салваторе Сиригу. На левия фланг на защитата стартира Емерсон Палмиери, а неговият съотборник в Челси Жоржиньо действаше в халфовата линия заедно с Николо Барела и Марко Верати. В атака Манчини пусна Лоренцо Инсиние, Андреа Белоти и Федерико Киеза, въпреки че медиите предполагаха, че титуляри ще са Фабио Куалярела и Федерико Бернардески.

Защитата на Гърция съвсем не се оказа толкова стабилна и още до почивката Италия вкара три гола, с които уби интригата. В началото Белоти можеше да открие, но Карлос Зека му попречи, като едва не си отбеляза автогол. В 23-ата минута обаче нападателят на Торино беше в основата на това "адзурите" да излязат напред. Той преодоля Манолас и подаде на Барела и халфът на Каляри не сбърка.

Гърците се принудиха да погледнат по-смело напред, но така си създадоха още повече проблеми. При една от контрите на Италия Инсиние се откъсна отляво и с прецизен изстрел матира Василис Баркас с първия си гол за националния отбор от година и половина. В 33-ата минута центриране на Емерсон изненада Сократис, който позволи на Лео Бонучи да забие трето попадение за Италия. В самия край на полувремето гостите можеха окончателно да довършат съперника, но Барела и Инсиние пропуснаха добри възможности.

Направените смени не помогнаха на домакините да направят нещо повече през втората част. Те дори имаха късмет, че реферът не изгони Андреас Самарис и Йоргос Масурас. Двамата имаха жълти картони, но извършиха груби нарушения.

Единственото спасяване на Сиригу дойде в 69-ата минута след изстрел на Костас Фортунис. Италия очаквано намали темпото, но въпреки това можеше да стигне до по-изразителна победа.

Статистиката показа, че "адзурите" са осъществили общо 687 точни подавания - почти три пъти повече от тези на гърците.