Нова магическа вечер за Ривър Плейт на "Монументал"

Аржентинският гранд Ривър Плейт е новият носител на Рекопа Судамерикана, което е южноамериканският еквивалент на Суперкупата на Европа, след като надви драматично с 3:0 бразилците от Атлетико Паранензе. Двубоят беше финал реванш между носителите на Копа Либертадорес и Копа Судамерикана за 2018 година. Първата среща в Куритиба завърши с минимален успех 1:0 за тима от Бразилия, който мечтаеше за втори международен трофей в рамките на няколко месеца. Препълнените трибуни на "Монументал" обаче изживяха поредната драматична вечер, която донесе на клуба 12-ия триумф извън пределите на Аржентина. Крайният успех на "милионерите" дойде след 90-ата минута, когато домакините вкараха два гола.

Попаденията бяха дело на Игнасио Фернандес (65), Лукас Прато (91) и Матиас Суарес (95). Играчите на Марсело Гаярдо започнаха много активно срещата с подкрепата на над 62 000 фенове, търсейки да наваксат пасива си от един гол. В 14-ата минута Фернандес удари гредата на бразилците, а след това в 23-ата минута вратарят Сантос с отличен рефлекс спря Прато, който вече виждаше топката в мрежата.

Малко преди края на първата част Франко Армани спаси аржентинците, след като отрази удар на Лучо Гонсалес от три метра. Именно бившият халф на "милионерите" помогна на Ривър да поведе. Това се случи в 65-ата минута, след като спря с ръка в наказателното поле удар на Пинола. Чилийският рефер Тобар използва помощта на ВАР и отсъди 11-метров наказателен удар. Зад топката застана Фернандес, който стреля силно, но с отличен рефлекс Сантос изби в гредата, при добавката обаче Фернанес не сгреши и Ривър изравни резултата в двата мача.

В следващите минути домакините пропуснаха няколко възможности да вкарат втори гол, като Сантос беше блестящ. Десет минути преди края Армани пък парира удар отдалеч. Така в шестминутното продължение на редовното време Прато взриви трибуните. Таранът получи дълго подаване зад защитата, майсторски овладя топката и със силен изстрел удвои.

Минута преди края хвърлените в атака бразилци получиха трети гол. Този път Суарес се разписа и празненствата на "Монументал" започнаха.

Гаярдо пък продължава да пише история начело на "милионерите", като спечели десети трофей начело на клуба, което е рекорд в историята на гранда от Буенос Айрес. Интересното е, че това е третата Рекопа Судамерикана за Ривър, като и трите бяха спечелени под ръководство на Гаярдо. Клубът е вторият най-успешен тим в турнира, като изостава единствено от вечния си съперник Бока Хуниорс, който има четири триумфа в надпреварата. Двата колоса имат по пет финала.

Марсело Гаярдо пое Ривър Плейт през 2014 година, но все още не е станал шампион на Аржентина. Той обаче спечели Копа Судамерикана (2014), Копа Либертадорес (2015,