България изпусна първа победа в Лигата на нациите след драма срещу Белгия (видео)

Волейболистките от националния отбор на България изпуснаха страхотна възможност да постигнат историческа първа победа в най-комерсиалния турнир Лигата на нациите.
Момичетата на Иван Петков поведоха с 2:0, но в крайна сметка допуснаха обрат и отстъпиха с 2:3 (25:19, 25:15, 22:25, 16:25, 13:15) във втория си мач от турнира в Група 2 на надпреварата, игран тази вечер пред около 2000 зрители в зала "Арена Монбат" в Русе.

Така българските "лъвици" продължават да нямат успех в дебютното си участие в Лигата, докато това бе първа победа за Белгия. Утре (23 май), в последния ден на турнира, отново от 20,30 часа ще излязат срещу шампионките от миналата година от САЩ. Белгийките пък ще спорят с Япония в 17,00 часа.

Началото на първия гейм беше по-добро за белгийките, които поведоха със 7:4, а след това с 8:6 след атака на Брит Херботс. Последваха атака на Мирослава Паскова и грешка на белгийския тим и 8:8. Равностойната игра продължи до 12:12, след което българските "лъвици" дръпнаха с 15:12 след атака на Симона Димитрова, технично пускане на Нася Димитрова и силна контра на Гергана Димитрова. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:14 за българките след нова атака на Гери Димитрова. Разликата нарасна до 20:16 след страхотен блок на Мира Тодорова и контра на Паскова. Резултатът стана 23:17 след нова блокада на Тодорова и аут на Кая Гробелна, след което България спокойно взе гейма с 25:19 след мощна атака на Симона Димитрова.

Втората част започна отлично за българските момичета, които първо дръпнаха с 4:1 след атака на Гери Димитрова и грешка на белгийките, а след това с 8:3 след ново мощно нападение на Гери Димитрова и ас на Симона Димитрова. Преднината на България продължи да расте до 12:6 след директна точка от сервис на разпределителката Петя Баракова. Белгия успя да намали до 14:11 след атака през центъра на Марлийс Янсенс и грешка на Гери Димитрова. Техническата пауза пък дойде при 16:12 за "лъвиците" след технично отиграване на Баракова. Грешка в атака на Брит Херботс и ас на Гери Димитрова - 18:12 и тайм-аут за треньора на Белгия Герт Ван Де Брьок. Въпреки това, разликата стана 21:12 след нова атака и контраатака-пайп на Гери Димитрова. В крайна сметка България спечели гейма с убедителното 25:15 след успешна атака на Мирослава Паскова и поведоха с 2:0.

Третия гейм стартира равностойно до 4:4, след което България поведе с 6:4 след силна атака на Мирослава Паскова и мощна контра на Нася Димитрова. Белгия веднага изравни при 6:6 след ас на Марлийс Янсенс. Все пак, техническата пауза дойде при минимална преднина от 8:7 за българските "лъвици" след атака от краче на Мира Тодорова. Последва обрат и 10:8 за Белгия след сервиси на Брит Херботс и грешка от пайп на Гери Димитрова, което накара Иван Петков да поиска прекъсване. Независимо от това, разликата стана 12:9 след блокада на Кая Гробелна. България веднага съумя да изравни при 12:12 след две последователни грешки на Марлийс Янсенс и дори да излезе напред в резултата при 13:12 след ас на Мира Тодорова. Разликата леко нарасна до 15:13 след ас на Симона Димитрова, но белгийките направиха обрат до 16:15 след две последователни директни точки от сервис на Селин Ван Хестел. Последваха два мини обрата и 18:17 за Белгия след блокада на Ван Хестел. Контра на Херботс - 19:17 и тайм-аут за Иван Петков. Въпреки това, преднината на белгийският тим стана 23:19 след аут на Мира Тодорова и силен ас на Херботс. България, обаче, намали пасива си до 23:21 след блокада на Паскова. Все пак, Белгия спечели гейма с 25:22 след блокада на Марлийс Янсенс и остана в мача.

Белгия продължи със силната си игра и в началото на четвъртата част, като поведе с 8:3 след няколко силни атаки на Брит Херботс и два последователни аса на Марлийс Янсенс. Междувременно Иван Петков смени Петя Баракова и пусна в игра Лора Китипова. Преднината на белгийките набъбна до 12:5 след контра през центъра на Доминика Соболска и аут на Нася Димитрова, което накара Иван Петков да поиска тайм-аут. Независимо от това, второто техническо прекъсване дойде при 16:7 за Белгия след нови две отлични изяви в атака на Марлийс Янсенс. Белгия запази преднината си до 20:12, след което спечели гейма с 25:16 след технична атака на Селин Ван Хестел и вкара мача в тайбрек.

Петия решителен гейм започна с два аса на Марлийс Янсенс и 2:0 за Белгия. Резултатът стана 4:1 след неразбирателство и грешка в българския състав, което накара Иван Петков да вземе тайм-аут. Въпреки това, разликата нарасна до 6:2 след силна контра през центъра на Доминика Соболска. Атака на Гери Димитрова и блокада на Мира Тодорова и 6:4. Размяната на полетата пък дойде при 8:6 за белгийките след технично отиграване на Селин Ван Хестел. Мощна контра на Кая Гробелна и 9:6. Българските "лъвици" отново намалиха пасива си до 9:10 след две силни атаки на Мирослава Паскова. Белгия възстанови преднината си при 12:9 след атака на Брит Херботс и аут на Мария Каракашева. България успя да изравни при 13:13 след атака на Гери Димитрова и две грешки на белгийките. Все пак, Белгия спечели тайбрека с 15:13 след нова силна атака на Брит Херботс и аут на Гери Димитрова.

Най-резултатна за българския тим бе Мирослава Паскова с 20 точки (2 аса и 49% ефективност в атака), а Гергана Димитрова добави 16 точки (1 ас и 38% ефективност в атака), но и това не беше достатъчно за успех. За белгийките над всички бе Брит Херботс със страхотните 23 точки (3 блока, 3 аса и 33% ефективност в атака) за победата.

БЪЛГАРИЯ: Петя Баракова 2, Мирослава Паскова 20, Гергана Димитрова 16, Симона Димитрова 9, Нася Димитрова 6, Мира Тодорова 13 - Жана Тодорова-либеро (Мария Данчева, Мария Каракашева 4, Силвана Чаушева 2, Лора Китипова)
Старши треньор: ИВАН ПЕТКОВ