Хебър на мечтан финал за Купата на България след бой над Левски (видео + галерия)

Отборът на Хебър (Пазарджик) стигна до така мечтания финал в турнира за Купата на България по волейбол при мъжете и то пред собствена публика. Воденият от треньора Атанас Петров тим удари Левски с 3:0 (25:16, 25:22, 25:19) във втория полуфинал от финалния турнир, игран тази вечер в препълнената зала "Васил Левски" в Пазарджик.

80 Полуфинал №2: Хебър - Левски 3:0

Така "тигрите" на Хебър се класираха за големия финал за Купата за първи път в историята си. Там Хебър ще спорят срещу защитаващия трофея си тим на Нефтохимик 2010 (Бургас), който по-рано днес се наложи над Добруджа 07 (Добрич) също с 3:0 гейма в първата полуфинална среща. Бургазлии имат възможност да спечелят Купата на България за втора поредна година и общо за 5-и път. Финалът между Хебър и Нефтохимик е утре (13 януари) от 18,30 часа.

Първият гейм започна отлично за Хебър, който бързо поведе с 5:2 след три бомбени аса на македонския национал Александър Ляфтов. Това накара играещият треньор на Левски Владимир Николов. Това не даде ефект и разликата нарасна до 8:2 след силни контри на Мартин Симеонов и Стойко Ненчев през центъра и аут на Владо Николов. Междувременно в игра за "сините" се появи Гордън Люцканов на мястото на Трифон Лапков. Постепенно Левски намали изоставането си до 9:6 след успешна атака на Люцканов и контра блок-аут през центъра на Теодор Богданов. "Тигрите" от Пазарджик си възстановиха преднината при 13:7 след страхотен блок на Венцислав Рагин и две отлични атаки на Ляфтов. Разликата набъбна до 16:8 след технично отиграване на Ненчев. Хебър запази предимството си до 20:13 след пореден ас на Ляфтов, след което без проблеми взе гейма с 25:16 след поредна директна точка от сервис, този път на влезлия като резерва Спас Байрев.

Втората част тръгна по същия начин като първата, но в полза на "сините", които дръпнаха със 5:2 и 8:3 след силни изяви на Владо Николов. Постепенно Хебър успя да стопи пасива си до 7:9 след няколко силни сервиса на Стойко Ненчев, включително и ас. Играта продължи точка за точка до 13:10, след което домакините стигнаха до равенство при 13:13 след две силни атаки на канадския диагонал и национал Брадли Гънтър и аут на Владо Николов. Левски поведе отново при 15:13, но "тигрите" от Пазарджик моментално изравниха при 15:15 и дори дръпнаха с 16:15 след грешка на влезлия като резерва Смилен Мляков и нови два бомбени аса на Александър Ляфтов. Въпреки тайм-аута за Владо Николов и Левски, нова директна точка от сервис на Ляфтов и 17:15. Хебър съумя да запази предимството си до 22:20, след което затвори и гейма в своя полза при 25:22 след сервис в аут на Теодор Богданов.

Третият гейм стартира перфектно за Хебър, който бързо поведе с 4:1 след грешка на опитния Смилен Мляков, който започна частта като титуляр, и контра през центъра на Венци Рагин. Разликата се запази до 12:10, след което Левски успя да изравни при 12:12 след ас на влезлия като резерва за изпълнение на сервис Милослав Димов и грешка в атака на Спас Байрев, който по-рано в гейма замени Брадли Гънтър. Равностойната игра продължи до 14:14, след което "тигрите" отново дръпнаха в резултата със 17:14 след атака на Александър Ляфтов последвана от блокади на Стойко Ненчев и македонския национал. Това накара Владо Николов да поиска тайм-аут. Независимо от това, резултатът стана 21:16 след нова успешна атака на Ляфтов и отлична блокада на Мартин Симеонов. В крайна сметка Хебър спечели спокойно гейма с 25:19 след нова атака на Ляфтов и контра блок-аут на Симеонов и мача с 3:0, с което се класира за големия финал за Купата на България.

ХЕБЪР (ПАЗАРДЖИК) - ЛЕВСКИ 3:0 (25:16, 25:22, 25:19)
ХЕБЪР: Иван Станев, Брадли Гънтър, Мартин Симеонов, Александър Ляфтов, Венцислав Рагин, Стойко Ненчев - Петър Каракашев-либеро
Старши треньор: АТАНАС ПЕТРОВ
ЛЕВСКИ: Делчо Раев, Владимир Николов, Трифон Лапков, Иван Петров, Теодор Богданов, Марк МакГивърн - Ивайло Лалов-либеро
Старши треньор: ВЛАДИМИР НИКОЛОВ.

Снимки: ЕМОНА ЦОНЧЕВА, SPORTAL.BG