Тежки съперници се очертават за българските тимове в евротурнирите

Двата български участника в европейските клубни турнири по бейзбол през 2019 г. научиха всички свои потенциални съперници. И този сезон България има право на две квоти в квалификациите за Купата на федерациите. Те ще бъдат заети от носителя на шампионски требъл за миналата година София Блус и финалиста за Купата на България и за Купа "София" Атлетик. "Блусарите" бяха разпределени в турнира на ст. "РусСтар Арена" в Москва (на снимката), а "атлетите" ще домакинстват в другата група на ст. "Портър Фийлд" в Благоевград.

Вчера техническата комисия към европейската конфедерация (СЕВ) обяви имената и на останалите 10 отбора, заявили участие в надпреварите. Това са домакинът на първата група РусСтар Москва (Рус), Лондон Метс (Вбр), Хъртс Фолкънс (Вбр), Силесия Рибник (Пол), Деби Осиелско (Пол), Каунас Литуаника (Лит), Титанай Утена (Лит), Сьолвесборг Файърхоукс (Шв), Аполо Братислава (Слвк) и Атлетико Александрия (Рум).

Общо 12-те тима ще бъдат разпределени поравно в двете групи чрез контролиран жребий и на географски принцип. Ясно е, че шведският вицешампион ще играе в Москва заедно с руския и българския първенец. Шампионите на Словакия и Румъния пък са сигурни съперници на Атлетик в Благоевград. Останалите три места във всеки от турнирите ще бъдат попълнени с по един представител на Великобритания, Полша и Литва, което гарантира сериозна конкуренция и за двата български състава.

Квалификациите за Купата на федерациите ще се проведат в седмицата от 10 до 15 юни по традиционния регламент. Отборите ще се срещнат всеки срещу всеки по веднъж, след което двата най-силни ще играят финал за влизане в третото ниво на евротурнирите. Крайният победител ще донесе на страната си квота за надпреварата за Купата на федерациите през 2020 г.