"Запомнете това име": Мария Делчева

Мария Делчева е първият спортен талант за 2019 година, който представяме в рубриката на Sportal.bg "Запомнете това име" с автор Рая Иванова. Какво по-хубаво от това да стартираме годината именно с една от златните медалистки от Младежките олимпийски игри в Буенос Айрес през есента на 2018-а. В Аржентина 17-годишната бадминтонистка спечели златно отличие в отборната надпревара.

Изминалите 12 месеца се оказаха и едни от най-успешните в кариерата на Делчева. През февруари тя завърши на пето място с женския отбор на България на Европейското отборно първенство в Казан. През пролетта записа няколко призови класирания на престижни международни турнири за девойки - първо място в Израел, второ място в Гърция, първо в Никозия.

33 "Запомнете това име" - Мария Делчева

На Балканиадата за жени в гръцкия град Орестиада се класира трета в индивидуалната надпревара. През юни постигна нов успех при жените на международната сцена - трето място на турнир в Латвия. На Европейското първенство за девойки в Талин се нареди на пета позиция.

36 Медалисти от младежката олимпиада Буенос Айрес

ПЪРВИ МЕДАЛ ЗА БЪЛГАРИЯ ОТ МЛАДЕЖКИ ОЛИМПИЙСКИ ИГРИ В БАДМИНТОНА

Усещането беше уникално, никога не съм очаквала, че ще се случи нещо такова. Когато пътувахме за Аржентина, нямах никакви очаквания. Отидох просто да се забавлявам и спечелих златото - това беше нещо уникално.

НАЧАЛОТО

Започнах, когато бях първи клас. Беше доста трудно, защото нямахме условия. Залата, в която сега тренирам, не беше построена и нямаше къде да тренираме. Ходили сме да тренираме в училища, беше студено. Ходили сме да тренираме в 6 часа сутринта. Условията не бяха добри, така че класиранията ни е много трудно да бъдат постигани. Все пак много се радвам, че стигнах до това ниво и да продължа с бадминтона, тъй като беше много трудно да взема това решение.

ВЪЗХОД НА БАДМИНТОНА

В момента има доста добри класирания - сестри Стоеви станаха европейски шампионки на двойка, бяха на финалите на Супер сериите, това е много добре. Златото от Младежките олимпийски игри е първият ни златен медал в бадминтона от такъв форум. Това наистина е нещо много голямо за нас, така че сме много щастливи.

АМБИЦИИ ПРИ ЖЕНИТЕ

От 2019 година започвам състезанията за мъже и жени - ще бъде наистина много трудна година, защото преходът от девойки към жени е сложен. Проблемът е, че ние още нямаме толкова много опит. Жените са много по-развити, имат много повече опит, повече умения от нас. Надявам се да постигна добри класирания и да покажа най-доброто от себе си на състезанията, тъй като федерацията няма да може да поеме голяма част от тях.

Цялото интервю с Мария Делчева може да намерите във видеото!

Снимки: Владимир Иванов, Sportal.bg и архив Sportal.bg

ФОТОГАЛЕРИЯ от тренировка на Мария Делчева ТУК!!!