Нишикори нанесе на Григор първа загуба за 2019 година (видео + галерия)

Шампионът от 2017 година и полуфиналист през миналия сезон Григор Димитров загуби от японеца Кей Нишикори с 5:7, 5:7 в мач от 1/4-финалите на турнира от категорията ATP 250 в Бризбън. 27-годишният хасковлия е №6 в схемата и остава със само една победа от вече шест мача срещу поставения под №2 азиатец. Днешната среща бе своеобразно повторение на финала в Бризбън преди две години, когато Димитров записа единствения си успех срещу Нишикори.

Днес Димитров имаше прекрасна възможност да стигне поне до решаващ трети сет срещу коравия японец, но изпусна аванс от 4:1 във втората част. Първата ни ракета показа и старата слабост да прави твърде много двойни грешки и то във възлови моменти. Две поредни двойни грешки на българина в 11-ия гейм на втория сет улесниха максимално задачата на Нишикори, който затвори мача в два сета и на полуфиналите ще играе с французина Жереми Шарди.

ПЪРВИ СЕТ:

Срещата започна по най-добрия начин за Димитров, който спечели на нула откриващото си подаване в двубоя. В първия гейм в мача хасковлията демонстрира прецизни удари от форхенд и сътвори блестящ минаващ удар от бекхенд във втората точка. Нишикори отговори също с гейм на нула, а Димитров бе убедителен и във второто си подаване. Така първата почивка в срещата дойде при аванс за българина - 2:1.
В четвъртия гейм пред Григор се откри шанс да притисне по-сериозно съперника си, но българинът го пропусна. При 30:30 и сервис на Нишикори Григор направи чудесен ретур и излезлият на мрежата японец бе максимално затруднен, но след това от относителна лесна и удобна позиция първата ни ракета не успя да направи минаващ удар. Последва блестящ сервис на японеца и 2:2. Димитров обаче не загуби концентрация и бе безпощаден в следващия си сервис-гейм, който взе на нула.
Нишикори взе на нула шестия гейм, а двамата продължаваха да сервират убедително и резултатът не след дълго стана 4:4. Григор сгреши смач при 40:30 в деветия гейм и така за първи път от началото на мача се стигна до равенство 40:40, но веднага след това българинът направи ас, а при следващата точка японецът изкара в аут топката и това означаваше 5:4 за първата ни ракета.
В 11-ия гейм Димитров трябваше да обръща резултата от 15:40 на свой сервис, след като първо допусна двойна грешка, а веднага след това сбърка от удобна позиция от форхенд. Българинът запази самообладание и с блестящи изпълнения стигна до 40:40, а после имаше и геймбол.
След това обаче Нишикори се разигра, извоюва си нов брейкпойнт и го реализира с безмилостен удар по правата. С гейм на 15 след това Нишикори сложи край на първия сет, възползвайки се от предимството на началния удар.
ВТОРИ СЕТ:

Димитров имаше труден първи сервис-гейм във втория сет, но го измъкна, като не даде брейкпойнт на съперника си. Веднага след това Григор стигна до първа точка за пробив в двубоя - при 30:40 във втория гейм. Воле в аут на Нишикори помогна на Димитров да реализира пробив за 2:0, но веднага след това българинът имаше проблеми на свой сервис. Димитров изоставаше с 15:40, но сътвори страхотен бекхенд, който попадна на линията за 30:40 и в крайна сметка успя с 4 поредни точки да направи резултата 3:0.
Нишикори спря серията на противника си от поредни геймове на 3, но Димитров взе убедително следващото си подаване за 4:1. И в седмия гейм Димитров имаше затруднения на свой сервис. Българинът първоначално отрази 2 поредни брейкпойнта при 15:40, но след това не издържа и Нишикори проби, а българинът загуби сериозния си аванс в резултата. С бърз гейм след това Нишикори изравни за 4:4.
Димитров сложи край на миникризата с гейм на 15 за 5:4 и на този етап бе по-близо до спечелването на втория сет. Григор бе на точка от 6:5 при 40:30 в 11-ия гейм, но допусна 2 поредни двойни грешки, а след това изкара форхенд в аут и Нишикори реализира пробив, като вече докосваше полуфиналната фаза. Сервирайки за победата, Нишикори не трепна и с лесно спечелен гейм сложи край на участието на най-добрия български тенисист на турнира в австралийския град.