Байерн застигна втория, но пак е далеч от Дортмунд (видео)

Байерн (Мюнхен) застигна втория в Бундеслигата Борусия (Мьонхенгладбах), след като с лекота разби Хановер 96 с 4:0 като гост, а Гладбах завърши 0:0 с Хофенхайм. Така вече двата тима имат по 30 точки, но баварците са с по-лоша голова разлика. Лидер с 9 точки повече е Борусия (Дортмунд).
Много силен мач за Байерн направи Йошуа Кимих, който откри още в 64-ата секунда, а след това се отчете с две асистенции към Серж Гнабри (53’) и Роберт Левандовски (62’). Дейвид Алаба пък беше направил 2:0 в 29-ата минута. Гостите пропуснаха още много възможности, но показаха форма, която може да ги върне на върха.
"96" се опитаха да затворят пространствата към вратата си с трима централни защитници и двама халф-бекове. Те заложиха и на двама централни нападатели в лицето на Никлас Фюлкруг и сензацията Хенрик Вейдант.

След три поредни мача с един и същ стартов състав този път треньорът на Байерн Нико Ковач предприе няколко промени. Матс Хумелс, Тиаго Алкантара и Кингсли Коман получиха шанс от първата минута за сметка на Жером Боатенг, Рафиня и Франк Рибери. Последният се нуждае от почивка заради преумора и дори не беше в групата. Томас Мюлер пък записа двубой №300 в Бундеслигата.

Началото беше перфектно за гостите, които поведоха малко след началото на втората минута. Тогава Мюлер подаде на дъгата пред наказателното поле на "96", откъдето Кимих стреля от воле и топката спря в мрежата на Михаел Есер.
Цялата първа част продължи в този дух и пред вратата на домакините вреше и кипеше. Положенията следваха едно след друго и е изненадващо, че почивката дойде само с два гола разлика. Вторият го заби Алаба от сходна ситуация в 29-ата минута.
Левандовски, Мюлер и Леон Горетцка се разминаха с попадения. Гостите отправиха общо 15 удара към вратата за първите 45 минути, което е рекорд в първенството този сезон.
Чак в 43-ата минута домакините застрашиха сериозно Мануел Нойер, но от няколко метра Вейдант стреля в аут.
За втората част Хановер излезе с друга тактическа постройка - 4-4-2, но това не промени нищо. В 53-ата минута Гнабри покачи на 3:0 и всичко беше решено.
Малко преди това Кимих беше получил тежък удар в главата и се наложи лекарският екип на Байерн да му обърне сериозно внимание. Германският национал демонстрира, че е готов да продължи и остана на терена, като дори се отчете с две асистенции.
В 57-ата минута Есер направи отлично спасяване след засичане с глава на Мюлер. След още пет минути резултатът набъбна на 4:0, след като Кимих сложи топката на главата на Левандовски и той намери мрежата.
До края пак се играеше само в половината на домакините, а в последната секунда Левандовски пропусна на празна врата.
Идната седмица обаче ще е тежка за шампионите. В междинния кръг те приемат РБ (Лайпциг), а след това през уикенда гостуват на Айнтрахт (Франкфурт).
Хановер 96 пък вече е на последно място с едва 10 точки.