Зенит взе реванш от осакатен Факел и продължава без загуба в Русия

Отборът на Зенит (Казан) взе своебразен реванш от Факел (Новий Уренгой) за тежката загуба с 2:3 гейма на Световното клубно първенство в Полша миналата седмица, която го лиши от място на полуфиналите на турнира. Казанци удариха Факел като гости с 3:0 (27:25, 25:23, 25:18) в отложен мач от 7-ия кръг на руската Суперлига, игран снощи.

Очакваше се срещата да бъде продължение на битката от клубния Мондиал, но и двата тима загубиха ключови играчи преди нея и феновете видяха двубой с множество грешки.

Факел, които миналата седмица направиха страхотно представяне на световното клубно първенство, дадоха няколко жертви и беше като осакатен. Разпределителят Игор Колодинский и посрещачът Егор Клюка останаха резерви, а повечето играчи бяха с настинка от турнира в Полша.

"Момчетата са претоварени и наистина не можаха да играят. Не им скачайте", коментира треньорът на Факел Роман Яковлев, който в мача със Зенит помагаше на 32-годишният аржентинец Мартин Бланко Косте, който остана начело на тима в отсъствието на Камило Плачи. Бившият селекционер на България се върна в Италия, за да лекува коляното си, от което страда дълги години.

Дори без двама от лидерите си и старши треньора си, Факел се бори във всеки един от геймовете и водеше - 23:21 в първия, 21:19 във втория и 10:6 в третия. И всеки път Зенит успяваше да обръща и да спечели благодарение на страхотната игра в атака на Максим Михайлов.

Михайлов буквално "влачеше" Зенит и бе над всички с 20 точки (2 блока, 2 аса и 55% ефективност в атака) за победата. Американският национал Матю Андерсън добави още 14 точки (1 блок, 3 аса, 48% ефективност в атака и 47% позитивно посрещане) за успеха. Френската звезда Ървин Нгапет пък бе бледо копие на себе си и бе сменен още във втория гейм от Андрей Сурмачевский.

За Факел Артур Удрис завърши с 12 точки (1 блок и 42% ефективност в атака), а Денис Богдан и Дмитрий Волков се отчетоха с по 11 точки.

ФАКЕЛ (НОВИЙ УРЕНГОЙ) - ЗЕНИТ (КАЗАН) 0:3 (25:27, 23:25, 18:25)