Левски игра силно в Лапландия, но отпадна от Европа след 5-геймова драма

Волейболистите на Левски (София) отпаднаха от участие в турнира “Чалъндж къп”, след като загубиха и срещата си реванш от 1/16 финалите като гости от финландския Перунган Поят (Рованиеми) с 2:3 (21:25, 25:21, 18:25, 25:23, 13:15), който се игра пред 400 зрители в зала “Лапин”.
Преди седмица “сините” допуснаха домакинска загуба от тима от Рованиеми в София с 1:3.

Играещият старши треньор на Левски не пътува с отбора, както и 15-годишният му син Александър Николов, който също е част от мъжкия тим на “сините”.

В този мач Левски бе воден от помощник треньора Николай Димитров.
“Сините” се нуждаеха от победа с 3:0 или 3:1, за да достигнат до “Златен гейм”.
Волейболистите на Левски поведоха в първата част с 16:15, но изпуснаха инициативата и го загубиха с 21:25. Във втората част “сините” доминираха и заслужено се поздравиха с успех с 25:19. Финландците вдигнаха оборотите в важния трети гейм и го спечелиха с 25:18, а с това и си осигуриха класиране на 1/8-финалите на турнира. В началото на 4-ия гейм наставникът на домакините пусна в игра повече резерви, а Николай Димитров също даде шанс за изява на своите волейболисти, които по-рядко попадат в игра. В Крайна сметка тимът от Лапландия спечели мача с 3:2 гейма.

Волейболисти от града на Дядо Коледа поведоха в първата част с 10:7. Благодарение на Теодор Богданов и Иван Панков “сините” намалиха до 10:11 и успеха да изравнят при 12:12. Левски поведе при 16:15 след ас на Иван Петров. Равностойна игра се запази до 21:21, когато Теодор Богданов записа точка след единична блокада.Последваха 4 поредни точки за тима от Рованиема, а последната дойде след блокада срещу атака на Иван Петров и 25:21 за Перунган Поят.

“Сините” волейболисти дръпнаха в началото на 2-ия гейм с 8:4. Ас на Иван Петров и 9:4. Нов ас на Делчо Раев направи 14:10. Две поредни атака на Иван Петров дадоха преднина на Левски от 17:13. Нови две поредни точки на Иван Петров и 21:15. Ас на Марк МакГивърн изведе българите напред с 23:16. Възпитаниците на Николай Димитров затвориха втората част с 25:19 и си оставиха шансове за краен успех в двубоя.

Волейболистите на Левски бяха равностойни в третия гейм само до 10:10. Домакините записаха 6 поредни точки и тимът от Раваниеми дръпна с 16:10. Играчите на Перунган Поят спечелиха третата част с 25:18, а с това се класираха и за следващата фаза на турнира.

Волейболистите на Левски поведоха с 9:7 и 11:9 в началото на 4-ата част. Романиеми обърна развоя на гейма при 18:16. Българските волейболисти забиха 3 поредни точки и отново поведоха с 19:18. след оспорвана игра волейболистите на Левски спечелиха 4-ата част с 25:22 и изравниха резултата до 2:2 гейма.

В тайбрека Левски поведе с 6:5 след блокада на Теодор Богданов, но домакините обърнаха развоя со 11:9. Рованиеми стигна до мачбол при 14:12, но спечели двубоя след 15:13 след атака в аут на Иван Петров.

РОВАНИЕМИ: Яни Сипола 3, Джейсън Маккарти 6, Пеету Мякинен 23, Матиас Корхонен 5, Дейниъл Грант 16, Туомас Хаутала 6 - Джеръми Дейвис-либеро (Юел Юринен 1, Оливър Мартин 2, Оли Сааренмаа 5, Яане Мартила 10, Нико-Мати Коскела 5)
Старши треньор: ХЕНРИ ТУОМИ
ЛЕВСКИ: Делчо Раев 3, Иван Панков 8, Трифон Лапков 14, Иван Петров 18, Марк МакГивърн 3, Теодор Богданов 11 - Ивайло Лалов-либеро (Милослав Димов 2, Самуил Вълчинов 7, Стоил Палев)
Треньор: НИКОЛАЙ ДИМИТРОВ.