Велик гол на Тодор Неделев и Пловдив е "жълто-черен" (видео+галерия)

Отборът на Ботев (Пловдив) нокаутира Локомотив (Пловдив) с 2:0 на "Лаута" в дербито от 18-ия кръг на Първа лига. Герой в битката на Пловдив стана Тодор Неделев, който асистира за първото попадение, а после записа името в историята с феноменален гол от 50 метра, който ще се помни вечно под тепетата. Той матира Мартин Луков в 67-ата минута, а преди това Кристиан Димитров бе дал аванс на гостите в 48-ата минута.

Така "жълто-черните" си върнаха на "смърфовете" за поражението с 0:1 на "Коматево" от първия мач, изравниха победите в дербито срещу градския противник, като двата имат вече по 39 победи от 108 мача в първенството, а най-важното е, че Ботев се изкачи на четвърто място в шампионата.

"Канарчетата" вече са с актив от 32 точки, като изпревариха Берое, който само преди пет дни имаше предимство от четири точки. Третата поредна загуба за "черно-белите" пред техните фенове, в която не отбелязаха и гол, остави тима на девето място с 22 точки.

106 Локомотив (Пд) - Ботев (Пд)

Два часа преди срещата стотици фенове, футболни деятели, ръководители, бивши футболисти и юноши на

Локомотив (Пловдив)

се събраха на

официалната церемония по откриването на скулптурата – паметник на Аян Садъков в парка "Лаута"

.

Двата тима бяха в различни изходни позиции преди срещата.

"Смърфовете" не успяха да победят

слабака Верея и изостанаха от конкурентите си в битката за

Топ 6

. Ботев обаче показа много силен футбол срещу Берое в

Битката за Тракия и спечели с гръмкото 4:1 и мечтаеше за четвъртото място

.

Треньорът на Локо Бруно Акрапович имаше проблем с липсата на типични крайни бранители и отново заложи на схема с трима централни бранители. Изборът на босненския специалист падна върху Асен Георгиев, Стивън Езе и Димитър Везалов. Добрата новина за "смърфовете" бе, че Анте Аралица изтърпя наказанието си и водеше атаката, подкрепян от Вилим Посинкович и Димитър Илиев.

Наставникът на Ботев Николай Киров заложи на Лъчезар Балтанов, който напоследък не бе в оптимална форма. Той заедно с Тодор Неделев, Густаво Афонсо и Серкан Юсеин водеше люта битка с халфовете на Локомотив. Стивън Петков вече бе възстановен, но в ролята на централен нападател отново бе Антонио Вутов.

За съжаление трибуните на "Лаута" не бяха пълни, а агитката на "канарчетата" беше приготвила специална хореография за срещата. Тази на домакините отвърна с факли, част от които попаднаха на терена.

Първият удар отправи Лъчо Балтанов в 4-ата минута, но Мартин Луков показа добър рефлекс и изби в корнер.

В 22-ата минута Аралица изпусна сам срещу Кайзер. Нападателят се откъсна от защитата, но вратарят парира удара му. При центриране от корнер Терзиев от "жълто-черните" без да иска разби носа на Асен Георгиев. Гол на Посинкович беше отменен поради засада в 26-ата минута. Янко Ангелов влезе принудително на мястото на Умарбаев, който контузи рамото си, в 33-ата минута. Тодор Неделев пробва рефлекса на Луков в 37-ата минута, когато стреля във вратата директно от ъглов удар.

Трибуна "Бесика" също извади специална хореография за мача след почивката.

Втората част започна отлично за Ботев, след като с глава Димитров прати топката в мрежата на Луков, засичайки центриране от корнер на Неделев. Вратарят се опита да избие топката, но въпреки това тя мина зад голлинията.

Голът е втори поред за бранителя след този срещу Берое

и общо трети през сезона от 17 мача.

Попадението пък даде самочувствие на Ботев. Бирсент Карагaрен смени Асен Георгиев, като още повече се отвориха пространствата в защитата на Локо.

В 67-ата минута Тодор Неделев подлуди "жълто-черната" част на Пловдив с един от най-великите голове в това дерби. Осмицата получи топката на центъра на терена от Минев, вдигна глава и от място препарира Луков с прехвърлящ изстрел от около 50 метра. Попадението е негово четвърто в пловдивския сблъсък, като три от тях са отбелязани на "Лаута" (първите две в дебюта му през 2012 година за крайното 2:2). Националът има вече шест попадения, като прекъсна серията си от седем мача без гол в шампионата.

Стивън Петков влезе в игра, а обърканият Луков при опита си да избие една топка нацели нападателя и за негов късмет коженото кълбо мина покрай гредата му, не влизайки за трети път в мрежата на домакините.

Играчите на Акрапович се опитаха да върнат един гол, но първо Димитър Илиев с глава пропусна в 78-ата минута, а след това и Посинкович в 86-ата минута беше близо до почетно попадение.

Така накрая Ботев (Пловдив) празнуваше, а битката на Пловдив е по-равностойна отвсякога. Освен, че пловдивските грандове имат вече по еднакъв брой победи - 39, двата отбора имат и равна голова разлика 129:129.

"Канарчетата" приемат Витоша (Бистрица) през уикенда, докато Локомотив ще търси първа победа от 27 октомври срещу Черно море на "Тича".

ЛОКОМОТИВ (ПЛОВДИВ) - БОТЕВ (ПЛОВДИВ) 0:2