Атланта Юнайтед и Портланд Тимбърс ще играят финала в Мейджър-лигата

Атланта Юнайтед и Портланд Тимбърс ще спорят за шампионската титла в американската Мейджър-лига, след като двата тима спечелиха финалите в Конференциите.

Атланта Юнайтед отстрани Ню Йорк Ред Булс с общ резултат 3:1, като тази нощ отстъпи с 0:1, а преди четири дни спечели у дома с 3:0. Класирането за финала е второ поредно за Атланта, а този път градът ще има възможността да подкрепи отбора на 70-хилядния Мерцедес Бенц Арена.

В другата полуфинална среща Портланд Тимбърс спечели с 3:2 като гост на Спортинг (Канзас Сити) и отива в битката за титлата след 0:0 на свой терен на 26-и ноември.

Вратарят на Атланта Юнайтед Брад Гуцан направи няколко добри спасявания преди да капитулира в 90-ата минута преди Тим Паркър да вкара с добавка за крайното, но недостатъчно за Ню Йорк Ред Булс 1:0. Гуцан спаси първия удар, дело на Даниел Ройер с глава, но след това топката влезе в мрежата.

За Ню Йорк Ред Булс остава разочарованието, че отборът направи най-добър резултат в редовния сезон за трети път в последните шест години, но за 23 сезона остава без титла. Те са достигали финала един път- през 2008-а година, когато отстъпиха на Калъмбъс Крю. "Лош край за нас, но трябва да сме горди с отбора", заяви Крис Армас, който наследи Джеси Марш на треньорския пост през юли. Марш в момента е помощник-треньор на свързания с тях клуб Ред Бул Лайпциг.

Аржентинецът Диего Валери вкара два гола за успеха на Портланд при визитата на Спортинг (Канзас Сити) за крайното 2:3, включително и победното попадение в 9-ата минута на добавеното време от съдията Марк Гайгер, който е номер 1 в ранглистата в цяла Северна Америка.

Домакините поведоха 1:0 преди почивката чрез унгареца Даниел Шалой, но гостите от щата Орегон обърнаха резултата до 1:2 чрез аржентинците Себастиан Бланко в 52-ата и на Валери в 61-ата минута. Жерсо Фернандеш изравни за 2:2 в 81-ата, за да стане драмата пълна дълбоко в добавеното време. Портланд Тимбърс вече е бил шампион на МЛС през 2015-а година, два пъти е бил шампион в редовния сезон на Западната конференция и е смятан за един от най-правилно развиващите се отбори в Лигата. (Атанас Василев)/АВ/