Финландци развалиха празника на Левски (галерия)

Волейболният отбор на Левски тръгна със загуба в третия по сила европейски клубен турнир "Чалъндж къп". "Сините" допуснаха обрат и отстъпиха на финландския Перунган Поят (Рованиеми) с 1:3 (25:16, 23:25, 17:25, 23:25) в първи мач от 1/16-финалите на турнира, игран тази вечер пред едва около 100 зрители в зала "Христо Ботев" в София.

50 Левски - Перунган Поят (Рованиеми)

По този начин "синия" волейболен ден в зала "Христо Ботев" завърши с две загуби, след като по-рано днес волейболистките на Левски паднаха от чешкия Простейов с 0:3 в първи мач от 1/16-финалите на евротурнира за Купата на CEV.

Реваншът между Левски и Рованиеми е следващия четвъртък (6 декември) от 16,00 часа българско време във Финландия. Момчетата на Владимир Николов трябва да направят истинско чудо, за да победят с 3:0 или 3:1, за да стигнат поне до т.нар. "златен" гейм. Финландският тим пък се нуждае само от два гейма, за да се класира за 1/8-финалите, където ще играе с победителя от двойката между френския Поатие и естонския Сааремаа.

В първия гейм Левски заложи на много добро посрещане и атаки по диагоналите, като дръпна с 16:12, 21:15 и оттам затвори и гейма с 25:16. Втората част също вървеше много добре за отбора на Владо Николов и те поведоха с 16:9 след отлични атаки на Иван Петров и Трифон Лапков. Две последователни грешки в защитата, обаче, им коства обрат при 20:21, което се оказа и повратният момент. Финландците показаха по-сериозна физическа подготовка и взеха частта с 25:23.

Последните два гейма бяха под тоталния контрол на гостите от Рованиеми и те нито за миг не допуснаха изненади и да им бъде отнето водачеството. Малка съпротива "сините" оказаха в края на четвъртата част, в която отново излезе като титуляр Владо Николов. След 15:21 те вкараха четири последователни точки, но трябваше да отстъпят с 23:25 и 1:3.

Най-резултатни за Левски станаха Трифон Лапков (2 блока, 33% ефективност в атака и 50% позитивно посрещане) и Иван Петров (2 блока, 41% ефективност в атака и 38% позитивно посрещане) с по 13 точки. Играещият старши треньор Владо Николов завърши с 12 точки (2 блока и 24% ефективност в атака), но и това не беше достатъчно за успех. За гостите от Рованиеми над всички бе Пеету Макинен с 23 точки (1 блок, 2 аса, 53% ефективност в атака и 64% позитивно посрещане) за победата.

ЛЕВСКИ (СОФИЯ, БЪЛГАРИЯ) - ПЕРУНГАН ПОЯТ (РОВАНИЕМИ, ФИНЛАНДИЯ) 1:3 (25:16, 23:25, 17:25, 23:25)
ЛЕВСКИ: Делчо Раев 1, Владимир Николов 12, Трифон Лапков 13, Иван Петров 13, Теодор Богданов 3, Милослав Димов 6 - Ивайло Лалов-либеро (Александър Николов, Самуил Вълчинов 6, Иван Панков 2, Марк МакГивърн 1)
Старши треньор: ВЛАДИМИР НИКОЛОВ
ПЕРУНГАН ПОЯТ: Яни Сипола 2, Джейсън МакКарти 15, Пеету Макинен 23, Яне Мартила 2, Даниел Грант 7, Дейвид Мартин - Джереми Дейвис-либеро (Йоел Юринен, Туомас Хаутала 4, Матиас Корхонен 6)
Старши треньор: ХЕНРИ ТУОМИ.

Снимки: ИВАН ЙОЧЕВ, SPORTAL.BG

ГАЛЕРИЯ от мача ЛЕВСКИ - РОВАНИЕМИ 1:3 - ТУК!!!