Аякс победи в един от най-скандалните мачове в ШЛ (видео+галерия)

Холандският колос Аякс записа победа с 2:0 при гостуването си на АЕК в Атина в среща от група "Е" от Шампионската лига. Двубоят нямаше кой знае какво значение, тъй като наследниците на Йохан Кройф вече си бяха осигурили класиране в следващия етап от състезанието, а гърците бяха на другия полюс - твърдо аут. Все пак 90-те минути бяха по-важни за домакините, които имаха хипотетичен шанс за третото място и прехвърляне в Лига Европа.

Мачът на "Олимпийския стадион" обаче можеше въобще да не започне, тъй като първият съдийски сигнал бе предшестван от грозни сцени, които изключително рядко намират място в турнира на най-богатите клубове в света. Ултрас на АЕК хвърли без никакъв проблем димка в сектора с фенове на Аякс, като гръцкият запалянко се приближи по пистата необезпокояван от никого. След това до агитката от Холандия гръмна бензинова бомба, която бе уловена от няколко любителски камери.

15 АЕК - Аякс

Все пак бе решено скандалният двубой в Атина да се играе и това доведе до рутинен успех за аяксите. Първото полувреме предложи слаб футбол, като единственото чисто положение се откри пред бразилския нападател на гостите Давид Нерес, който обаче стреля отблизо в аут. Южноамериканецът се оказа непокрит на идеална позиция, но ударът му с глава не намери мрежата. След почивката футболистите от Амстердам потърсиха по-сериозно гола и се стигна до греда на Душан Тадич в 64-ата минута. Скоро след това Марко Ливая игра с ръка в наказателното поле на АЕК и това доведе до дузпа за холандците и червен картон за Ливая. Тадич направи 1:0 с точен шут в центъра на вратата.

В 72-ата минута сръбският национал покачи на 2:0, завършвайки отблизо многоходова атака на гостуващия състав. Така победата отиде на сметката на четирикратните европейски шампиони, а АЕК ще чака соленото наказание, което УЕФА със сигурност ще наложи на атиняните.