Бъки взе дербито срещу Свиленград (видео + снимки)

Шампионът Бъки (Габрово) спечели първото дерби за сезона в женската А РХГ. В среща от 3-ия кръг на първенството, габровският тим се наложи с 29:27 над вицешампиона за 2018-а Свиленград. Двубоят беше равностоен и отиваше към равенство, но страхотно спасяване на Ивон Дюлгерова 30 секунди преди края, последвано от попадение на Милица Колева, донесоха победата на домакините.

Колева изигра може би най-силния си мач до момента и реализира 7 гола за успеха, 5 от които в решителните последни 15 минути. Ивон Дюлгерова също се включи стабилно през второто полувреме, след като не тръгна добре в началото на мача, на познато ниво беше и лидерът на тима Лидия Ковачева. Като цяло, обаче, домакините от Бъки не се справиха в защита и не успяха да противодействат на стрелбата от 9-те метра на Свиленград. Именно по този начин гостуващият тим реализира 80 процента от попаденията си в мача. Шампионките не бяха особено концентрирани и в нападение, и допуснаха страшно много технически брак. Всичко това направи срещата оспорвана до последните секунди.

Иначе, домакините тръгнаха добре и поведоха с 4:1 и 6:2. Воденият от Зоя Стефанова и Тефик Парафитов тим на Свиленград намали изоставането си при 6:5 и до края на полувремето поддържаше разлика от 1-2 гола. Важно спасяване от шестия метър на Моника Христова предотврати изравняване на резултата минута и половина преди края на полувремето, а попадение на Мари Томова пет секунди преди сирената осигури аванс от 2 гола на Бъки на почивката – 14:12.

Втората част започна с размяна на попадения, след което дойдоха добрите минути на Свиленград. Възползвайки се от разконцентрираните действия на домакините, вицешампионките изравниха с два поредни гола на Роксана Радева, а Кристина Миланова за пръв път в мача изведе тима си напред в резултата – 16:17. Бъки си върна лидерството при 19:18, но две минути по-късно отборът отново беше в ролята на догонващ - 19:20. Последваха три поредни попадения във вратата на гостенките за 22:20 и ново изравняване при 22:22. Още три последователни гола на домакините направиха резултата 25:22 и в заключителните 10 минути, с размяна на попадения, разликата се движеше в рамките на 1-2 гола в полза на Бъки.

Ключовият момент за гостенките от Свиленград беше в последната минута. След поредната грешка на домакините в нападение, "жълто-зелените" имаха възможност за атака при 28:27 и 30 секунди преди края Роксана Радева се получи топката на шест метровата линия, но ударът й беше спасен от Ивон Дюлгерова. В последвалото нападение Милица Колева донесе гола на успокоението и завърши по великолепен начин чудесното си представяне в мача. Седемте реализирани гола я превърнаха във втория най-резултатен играч на Бъки в срещата.

Един повече отбеляза капитанката на тима Лидия Ковачева, която сподели: "Получи се труден мач, но го очаквахме. Не тръгнахме много добре, имахме трудни моменти, допуснахме доста грешки и пропуснахме положения, но хубавото е, че успяхме да покажем добър дух и колективна игра до края и това ни помогна. От друга страна, съставът на Свиленград игра много задружно в защита, много нахъсано и това ни повлия. Очаквахме, че проблемите ни ще дойдат от далечната стрелба, но отново не успяхме да противодействаме добре и явно ни трябват още тренировки, за да се справим в този елемент. Поздравявам Милица за представянето й. В един колективен спорт не може един човек винаги да е на върха на възможностите си и когато на мен не ми се получава добре играта, е моментът за останалите момичета да покажат възможностите си, а те ги имат".

За състава на Свиленград 9 гола реализира Кристина Миланова, 7 добави Стефка Агова, с 6 завърши Роксана Радева.

Във временното класиране отборът на Бъки остава начело с пълен актив от 6 точки. С толкова е и съставът на Етър 64, който в този кръг надигра Поморие у дома с 30:21, на полувремето 17:5. "Болярките", обаче, са с по-лоша голова разлика. На трета позиция с 4 точки е тимът на Свиленград. В следващия кръг Бъки ще гостува на Етър 64. Мачът е в събота (3 ноември) в ДКС "Васил Левски" в Старата столица.