Йордан Александров завърши на 102-о място в квалификациите на световното първенство по спортна гимнастика

Българинът Йордан Александров завърши на 102-о място в квалификациите при мъжете на 48-о световното първенство по спортна гимнастика в Доха (Катар). Александров е единственият български участник на шампионата. Той игра всичките шест уреда за многобой и събра сбор от 69.465 точки.

Българският гимнастик, който живее и тренира в САЩ, получи оценки от 12.533 точки на земя, 11.500 на кон с гривни, 12.733 на халки, 11.966 на прескок, 9.633 на успоредка и 11.100 точки на висилка. Александров не успя да влезе сред финалистите в многобоя или на финалите на отделните уреди.

Защитаващият титлата си в многобоя Жотън Сяо (Китай) спечели квалификацията със сбор от 87.332 точки. Втори и трети са съответно Никита Нагорни (Русия) с 87.098 и Самюъл Микулак (САЩ) с 86.598 точки. В квалификациите за финала в отборното класиране на първо място е Русия с 258.402 точки, пред Китай с 257.836 точки и Япония с 253.312.

В пресявките при мъжете всичките шест уреда играха общо 121 състезатели. В събота и неделя са квалификациите при жените, където България няма представителка. Американката с български корени Лени Медсън трябваше да пътува за Катар, но отпадна в последния момент заради контузия на глезена.