От Танак води уверено на рали Испания, Ожие и Нювил се бавят

Пилотът на Toyota и претендент за титлата в Световния рали шампионат (WRC) От Танак поведе уверено на рали Испания. Естонецът финишира втори зад Андреас Микелсен с Hyundai най-трудния петъчен етап. В общата подредба в Испания Танак води с 11.7 секунди спрямо Елфин Еванс от M-Sport Ford.

"Последната отсечка приличаше на писта. Беше изключително хлъзгаво на места", коментира Танак, който завърши в топ 2 във всичките три сутрешни етапа в петък.

Момент на гняв и разочарование претърпя съотборникът на Танак – Яри-Мати Латвала, който напълно разруши лявата си задна гума, докато водеше с 10 секунди. Финландецът не пожела да говори пред медиите в сервизния парк на обяд. Той падна до десетата позиция в общата подредба.

Внимателното и предпазливо каране се отплатиха на Еванс, който се изкачи на втората позиция след затрудненията на Латвала. Пилотът с Ford Fiesta има аванс от 7.5 секунди спрямо третия Дани Сордо с Hyundai. Съотборникът на Дани Андреас Миклесен заема четвъртата позиция. Норвежецът направи промени по задната част на автомобила си преди старта на четвъртия етап, след които се чувстваше по-комфортно с управлението на автомобила.

Вторият претендент за титлата Себастиен Ожие с Ford е пети, на 3.1 секунди пред бившия си съотборник Себастиен Льоб, който се изкачи от десето до шесто място със своя Citroen C3. Седми е Крейг Брийн с втория френския автомобил, а осмото място се заема от лидера в генералното класиране на WRC Тиери Нювил. Пилотът на Hyundai е на 40 секунди от Танак и на 20 от третото място на подиума.