Мондиал 2018 за жени в цифри

Преди броени дни завърши 18-то Световното първенство по волейбол за жени в Япония. Сърбия постигна исторически триумф спечелвайки титлата след драматична битка с Италия с 3:2.

Но Мондиал 2018 при дамите ще се запомни с няколко рекорда:

Звездата на "Скуадра адзура" Паола Егону стана рекордьорка по отбелязани точки в един мач - 45, и топреализаторка за всички времена с общо 324 точки. През 2002 година кубинката Юмилка Руис завършва с 217 точки, а през 2006 година живата легенда на Турция Неслихан Демир реализира 225 точки. През 2010-а рекордът е отново нейн - 251 точки. През 2014 година Бетания де ла Круз от Доминиканската република пък приключи турнира с 241 точки.

Феновете в залата, пред телевизионните екрани и онлайн изгледаха 103 мача - общо 354 гейма и 48 021 разигравания за 159 часа и 54 минути. Главните действащи лица бяха най-добрите 24 отбора в света.

Диагоналът на Сърбия Тияна Бошкович, която бе избрана за MVP на световното първенство, беше и най-ефективната състезателка в турнира. 21-годишната волейболистка записа на сметката си 176 успешни атаки от 328 опита (53,66% ефективност), макар и далече от рекорда от 65,03% (106/163) на рускинята Елизавета Тишченко от 2002 година.

В един мач Доминиканската република пък реализира 16 аса, като това се случи при победата с 3:0 над Куба и бе подобрен предишният рекорд от 15 директни точки от сервис, държан от Русия през 2002 година и Холандия през 2010-а. В същия мач, Йонкайра Пеня от Доминиканската република направи 9 аса, разбивайки рекорда на бразилката Шийла Кастро от 7 срещу Тайланд през 2002-а.

Холандия и Япония пък подобриха рекорда за най-дълъг мач в историята на турнира - 2 часа и 38 минути. Предишният рекорд от 2 часа и 27 минути беше на срещата между Доминиканската република и Германия (3:2) от 2014 година.

Доминиканската република държи още един рекорд - za най-голяма разлика в един гейм - 25:5 срещу Кения. Предишният рекорд от 25:6 принадлежеше на Перу при победата с 3:0 гейма над Египет през 2006 година, както и на Хърватия при успеха с 3:1 гейма над Тунис през 2014-а.

САЩ също записаха рекорд за най-краткия гейм в историята - 14 минути (25:11) при 3:0 гейма над Тринидад и Тобаго. Миналият най-бърз гейм от 15 минути бе на Италия срещу Япония, България срещу Чехия (25:9), както на Русия срещу Пуерто Рико (25:8) - всички от 2002 година.