Нефтохимик с драматична загуба от Войводина в ШЛ

Първенецът на България Нефтохимик 2010 (Бургас) допусна изключително драматична загуба във втория предварителен кръг на Шампионската лига. Момчетата на треньора Найден Найденов поведоха с 2:0, но в крайна сметка отстъпиха с 2:3 (25:20, 25:22, 20:25, 19:25, 11:15) на шампиона на Сърбия Войводина НС Семе (Нови Сад) в първия мач помежду им в най-престижния европейски клубен турнир, игран тази вечер пред около 600 зрители в зала "Младост" в Бургас.

Срещата-реванш е следващата сряда (31 октомври) от 21,30 часа българско време в Нови Сад. Волейболистите на Нефтохимик ще трябва да търсят задължителен успех с 3:0 или 3:1 гейма, за да продължат напред в ШЛ. Същото важи и за сръбският тим. При победа с 3:2 за бургазлии, пък ще се стигне до т.нар. "златен" гейм.

Победителят от този двубой ще се класира за третия предварителен кръг на Шампионската лига, където го очаква победителя от двойката между испанския КВ (Теруел) и френския Шомон ВБ 52 ХМ (Шомон), където играе българинът Мартин Атанасов. Загубилият отбор пък ще продължи участието си във втория по сила евротурнир за Купата на CEV, където на 1/16-финалите ще спори с белгийския ПАР-КАЙ (Менен).

Домакините от Нефтохимик тръгнаха силно в първия гейм, вземайки преднина от 8:5. Войводина опита да стопи разликата, но не успя. Серия от добри изяви на Николай Къртев увеличи още повече разликата на бургазлии. След това сръбският шампион успя да пробие посрещането на Нефтохимик и да скъси дистанцията, но волейболистите на Найден Найденов успяха да излязат от ситуацията. Ас на руснакът Савелий Поздняков за 22:15 буквално взриви залата и изправи зрителите на крака. В ключовите моменти сръбския тим намали част от изоставането си, но предимството на бургазлии бе очевидно и те спечелиха гейма след 25:20.

Двата тима започнаха равностойно във втората част, след което гостите от Войводина излязоха напред с три точки при 8:5. Кубинецът Рейдел Фундора Травиесо бе в основата на посрещането на Войводина и да затрудни българските шампиони. Постепенно Нефтохимик се доближи в резултата, но атаките на Войводина отново попречи на плановете им. При 18:18 бургазлии буквално дишаха във врата на сърбите, те обаче поведоха. Серия от блокади на другия руснак в тима на Нефтохимик Дмитрий Яковлев върнаха усмивките по лицата за 22:21, на полето атмосферата се промени. Това оказа влияние и върху играта. Сервисът на Николай Къртев довърши започнатото и в крайна сметка Нефтохимик се пребори за гейма и го затвори в своя полза при 25:22.

Третия гейм започна по-добре за гостите от Войводина, които отново оформиха разлика от три точки при 8:5. Бургазлии се мобилизираха и изравниха при 8:8. Това, обаче, нахъса сръбският шампион, който отново съумя да се откъсне в резултата. Българите се доближиха на няколко пъти, оставайки на точка-две, но Войводина задържа предимството си въпреки всичко и намали изоставането си на 1:2 гейма след убедителното 25:19. В четвъртата част играта бе доста оспорвана отначало. След това сърбите намериха играта си и продължиха възходящата линия от предишния гейм, като имаха предимство в повечето елементи. Найден Найденов предприе смяна като Стоян Самунев замени Илия Петков в центъра. Разликата между двата тима се запази. При 17:23 Вук Тодорович застана на мястото на Стефан Симич и записа ас. Войводина подобри посрещането и атаката си и това бе ключово за спечелване на гейма с 25:19, с което вкара мача в тайбрек.

В петия решителен гейм Нефтохимик започна равностойно, но впоследствие отново не успя да запази ритъма и позволи на Войводина да поведе. Димо Димов замени Илия Петков на сервис. Смяната, обаче, не даде резултат. Сърбите продължиха с бомбените атаки и в крайна сметка извоюваха успеха след 3:2 след 15:11.

Най-резултатен за Нефтохимик бе Дмитрий Яковлев с 18 точки (4 блока, 1 ас и 39% ефективност в атака), а Савелий Поздняков добави 14 точки (4 блока, 3 аса, 37% ефективност в атака и 56% позитивно посрещане), но и това не помогна за успеха. За тима на Войводина украинският диагонал Дмитро Виетский (3 аса и 39% ефективност в атака) и Давид Мехич (2 аса, 52% ефективност в атака и 47% позитивно посрещане) реализираха по 16 точки за победата.

НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС, БЪЛГАРИЯ) - ВОЙВОДИНА НС СЕМЕ (НОВИ САД, СЪРБИЯ) 2:3 (25:20, 25:22, 20:25, 19:25, 11:15)
НЕФТОХИМИК 2010: Савелий Поздняков 14, Георги Петров 11, Любомир Агонцев 2, Илия Петков 8, Николай Къртев 11, Дмитрий Яковлев 18 - Теодор Салпаров-либеро (Стоян Самунев, Денис Карягин, Димо Димов, Мартин Иванов-либеро)
Старши треньор: НАЙДЕН НАЙДЕНОВ
ВОЙВОДИНА: Стефан Ковачевич 4, Иван Костич 2, Дмитро Виетский 16, Стефан Симич 12, Рейдел Фундора Травиесо 13, Давид Мехич 16 - Горан Шкундрич-либеро (Божидар Вучичевич 2, Миран Куюнджич, Мирко Радевич 10, Вук Тодорович 1)
Старши треньор: ДУШКО НИКОЛИЧ.