Победа на Райконен в САЩ не позволи на Хамилтън да спечели титлата

Пилотът на Ферари Кими Райконен спечели днешната Гран При на САЩ след много силно пилотиране от старта до финала. Финландецът потегли втори и с много силен старт успя да се справи с Люис Хамилтън от Мерцедес в борбата за първата позиция. От този момент до финала Кими изпълни стратегията си по най-добрия начин и не позволи на никого да му отнеме първата победа от 2013 година.
Втори завърши Макс Верстапен, който даде всичко от себе си, но не успя да се пребори за победата. Холандецът в последната обиколка се защити много добре от Хамилтън и не позволи на британеца да финишира втори. Люис днес пропусна шанс да си осигури петата световна титла три кръга преди финала на сезона и след като стартира от полпозишън, финишира трети.

Лидерът на Ферари Себастиан Фетел започна кошмарно състезанието си днес и след контакт с Даниел Рикардо се завъртя и пропадна до 15-а позиция. От там германецът даде най-доброто от себе си и обиколка преди финала атакува Валтери Ботас от Мерцедес за четвъртата позиция на финала.

На старта Хамилтън не успя да се противопостави на Райконен, който потегли много по-добре и поведе колоната още след първите завои. Секунди след силната атака на Кими неговият съотборник Фетел допусна грешка и направи изключително тежко състезанието си за пореден път.
Германецът загуби позиции след старта, пробва атака срещу Даниел Рикардо от Ред Бул, но се докосна с австралиеца и се завъртя. Този инцидент се размина без повреди и по двата болида и без наказания, но прати Себастиан на 15-а позиция.
В 11-ата обиколка първи от лидерите в бокса влезе Хамилтън. Британецът смени гумите си от втора позиция, а в същото време от Скудерия оставиха лидера Райконен на пистата.
До 20-ата обиколка Люис настигна Кими, който ще заложи на стратегия с едно влизане в бокса. Финландецът задържа две обиколки зад гърба си Хамилтън, който с много по-новите си сликове разполагаше с много сцепление.
В 22-рата обиколка Райконен все пак мина през бокса и Хамилтън е новият водач в състезанието.
Кими се върна на трасето на трета позиция зад съотборника си Фетел. Германецът продължава да не е минавал през бокса и по тази причина се движи на втора позиция.
В 25-ата обиколка Себастиан пропусна пред себе си Райконен, който е на различна стратегия, с по-нови гуми и не трябва да бъде бавен, защото все още има шанс за борба с Люис за победата днес.
В 27-ата обиколка Фетел мина през бокса от трета позиция за нови гуми. Четирикратният световен шампион се върна на пистата на пета позиция зад втория пилот на Мерцедес Валтери Ботас.
В 38-ата обиколка Хамилтън влезе в бокса за втори комплект гуми. Британският пилот на Мерцедес се върна на трасето четвърти, на позиция зад съотборника си Ботас и по-малко от пет секунди пред петия Фетел.
В 41-вата обиколка Ботас намали драстично темпото си и очаквано, без да го бави, пропусна пред себе си Хамилтън на трета позиция. Фетел продължава да се движи на пета позиция, като, ако двамата финишират по този начин, германецът няма да позволи на британския си съперник да спечели петата титла още тази вечер.
В 45-ата обиколка Фетел догони четвъртия Ботас. Германецът ще пробва всичко да изпревари финландеца, който от своя страна ще опита да направи живота на Себ максимално тежък.
В 50-ата обиколка първите трима пилоти се събраха в разстояние на една секунда и битката за победата в Остин, Тексас, предстои да бъде изключително интересна в оставащите пет обиколки до финала. Колоната продължава да води Кими Райконен, следван от Макс Верстапен и лидера в шампионата Люис Хамилтън.
В 54-ата обиколка Люис пробва атака срещу Верстапен, но холандецът зае много добре отбранителна траектория в поредица от завои и не позволи на британеца да мине на втора позиция.

В 55-ата обиколка силна атака на Фетел срещу Ботас завърши успешно за германеца, който се справи с втория пилот на Мерцедес и вече е четвърти зад Хамилтън.
В оставащата обиколка до финала Кими Райконен не позволи на Макс Верстапен да се доближи на опасна дистанция и да спечели първата си победа тази година. Финландецът напуска Скудерия в края на сезона и това е най-добрият начин, по който може да сложи край на историята си с италианския отбор.
Втори на почетната стълбичка се качи Верстапен за тима на Ред Бул, а Хамилтън, след като стартира от първа позиция, финишира трети и пропусна шанса да спечели петата си титла още тази вечер в САЩ. За това допринесе и Фетел, който след ужасния старт на състезанието успя да се концентрира и от 15-и стигна на финала четвърти и остави битката за титлата жива преди следващия кръг от шампионата за Гран При на Мексико.